Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Wystawa stalowowolskiego muzeum w Tuluzie

0
Podziel się:

Wystawa "Unpolished 13 - young design from Poland/Toulouse", przygotowana
przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (Podkarpackie), będzie prezentowana od 24 kwietnia w
Centrum Architektury w Tuluzie (Francja) w ramach Tygodnia Polskiego.

Wystawa "Unpolished 13 - young design from Poland/Toulouse", przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (Podkarpackie), będzie prezentowana od 24 kwietnia w Centrum Architektury w Tuluzie (Francja) w ramach Tygodnia Polskiego.

Jest to już 13. odsłona wystawy prac polskich projektantów. Potrwa od 24 kwietnia do 5 maja.

"Tydzień Polski w Tuluzie jest cykliczną imprezą organizowaną przez pracowników i studentów wydziału polonistyki Uniwersytetu le Mirail, mającą na celu popularyzację polskiej kultury i sztuki wśród szerokiego grona odbiorców oraz wymianę doświadczeń między artystami, naukowcami, studentami" - poinformowała PAP Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum. Podkreśliła, że impreza ta jest organizowana już od wielu lat i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Tuluzy.

Wystawa "Unpolished..." jest projektem cyklicznym. Kurator wystawy Agnieszka Jacobson-Cielecka poinformowała PAP, że na 13. edycji wystawy pojawią się nowe prace i nowi artyści.

"Wystawa +Unpolished...+ jest poszukiwaniem wspólnego mianownika polskiego projektowania. Wystawa zmienia się w czasie. Kolejne edycje składają się z większej lub mniejszej liczby przedmiotów, dołączają do niej nowi projektanci i obiekty. W zależności od miejsca i kontekstu my, kuratorzy, dokonujemy różnych wyborów - wyjaśnił drugi kurator wystawy Paweł Grobelny.

Na wystawie w Tuluzie pokazane zostaną 22 prace 16 projektantów i grup projektowych, m.in. znane i wielokrotnie nagradzane projekty Oskara Zięty, Malafora, Joanny Czop i Agnieszki Rusin oraz najnowsze projekty Kariny Marusińskiej, Alicji Patanowskiej i Faworów.

Będą to m.in. siedziska, lampy, naczynia, zegar, radio, dywan, sofa. Większość prezentowanych prac to prototypy, unikaty lub limitowane serie.

Większość autorów prac prezentowanych na wystawie należy do pokolenia 30-latków. Zdaniem kuratorów, to najbardziej interesująca i twórcza grupa polskich designerów. Projektanci nie tylko projektują, ale także sami zajmują się promocją własnej twórczości. Najczęściej też wykonują swoje obiekty sami lub przy pomocy lokalnych rzemieślników. Tworzą swoje prace z łatwo dostępnych, niedrogich i naturalnych materiałów, jak drewno, płyty mdf, filc, materiały z odzysku.

Inspiracją dla niektórych twórców jest polska tradycja, kultura materialna i rzemiosło.

Wystawa +Unpolished...+ to projekt, którego główną ideą jest prezentacja najciekawszych prac i dokonań młodych polskich projektantów jak najszerszej grupie odbiorców oraz promowanie polskiego wzornictwa na świecie.

Grobelny wyjaśnił, że wybierając prace i projektantów kuratorzy kierują się najbardziej charakterystycznymi elementami polskiego wzornictwa, cechami, które wyróżniają go na tle innych projektantów. "Przygotowując takie wystawy zawsze stajemy przed pytaniem, co właściwie chcemy udowodnić: czy to, że Polacy projektują jak wszyscy, czy że projektują inaczej niż wszyscy" - wyjawił Grobelny.

Początki wystawy "Unpolished..." sięgają 2009 roku, gdy w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli pokazano polski design na wystawie "Zasoby naturalne polskiego designu". We wrześniu tego samego roku wystawa została pokazana w Brukseli. Od tego czasu z pewnymi modyfikacjami i pod angielskim tytułem "Unpolished - young design from Poland" jest z powodzeniem prezentowana w najważniejszych europejskich ośrodkach designu, promując polskie wzornictwo i sztukę użytkową.

Dotychczas "Unpolished..." pokazano m.in. w Berlinie, Kopenhadze, Mediolanie, Paryżu, Budapeszcie, Zagrzebiu, Hongkongu, Helsinkach.

Agnieszka Pipała (PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)