Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: XI Międzynarodowy Festiwal "Jazz bez"

0
Podziel się:

Wieczorne koncerty Big Bandu miasta Przemyśl i ukraińskiej grupy Revenko
Band rozpoczną w czwartek w Centrum Kulturalnym w Przemyślu (Podkarpackie) XI Międzynarodowy
Festiwal Jazzowy "Jazz bez...".

Wieczorne koncerty Big Bandu miasta Przemyśl i ukraińskiej grupy Revenko Band rozpoczną w czwartek w Centrum Kulturalnym w Przemyślu (Podkarpackie) XI Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Jazz bez...".

Przemyski Big Band zagra pod dyrekcją dyrektora przemyskiej szkoły muzycznej, Antoniego Gurana, najsłynniejsze standardy jazzowe, m.in. utwory George'a Gershwina, Henry'ego Manciniego, Glenna Milera, zaaranżowane na dużą orkiestrę big bandową.

Revenko Band z Kijowa to projekt gitarzysty i kompozytora Alexeya Rewenki, znanego lidera nowej fali neoklasyki i neoromantyki w muzyce ukraińskiej. Jest to jedyny na Ukrainie zespół grający w stylu "akustycznej neoklasyki". Ich muzyka to połączenie różnych stylów - od muzyki średniowiecznej z elementami gotyku do rocka i folk'u.

Wzorem lat ubiegłych, festiwal odbywać się będzie jednocześnie w Polsce i na Ukrainie, i obejmie swoim zasięgiem łącznie 13 miast: Przemyśl, Krosno, Rzeszów, Nowicę, Równe, Lublin, Białystok, Lwów, Charków, Sewastopol, Tarnopol, Łuck, Iwano-Frankowsk.

Koncerty na Podkarpaciu potrwają do niedzieli. W tym czasie przed publicznością w Przemyślu wystąpi jeszcze Jazz Fusion Band Aramis z Ukrainy, grupa Seb Bernatowicz Trio & Marek Stryszowski, Janusz Muniak Sextet, zespół Michael Balog Sextet reprezentujący Ukrainę, Kanadę i USA oraz grupa Piotr Schmidt Electric Group z Polski i Fusion Point z Rosji.

W Rzeszowie i Krośnie wystąpią niektóre z tych zespołów, a także polskie Trio Levity i Free Breath ze Lwowa.

Organizatorzy po występach profesjonalistów zapraszają tradycyjnie na wspólne jam session.

W kolejnych dniach artyści przeniosą się do innych miast biorących udział w imprezie. Cały festiwal zakończy się 11 grudnia. Wystąpi na nim łącznie trzydzieści zespołów, zagra w sumie około 150 muzyków z USA, Kanady, Austrii, Francji, Izraela, Niemiec, Rosji, Litwy, Polski i Ukrainy.

Impreza organizowana jest przez wiele instytucji, m.in. Centrum Kulturalne w Przemyślu, Klub Inicjatyw Artystycznych "Dzyga" we Lwowie, Polski Instytut w Kijowie, polskie konsulaty generalne we Lwowie i w Łucku, Regionalne Centrum Kultury Pogranicza w Krośnie, Jazz Club "Klimaty" w Rzeszowie, Centrum Kultury w Lublinie.

"Już przez jedenaście lat dobra muzyka niweluje granice. Impreza przedstawia najlepszy jazz w wykonaniu znanych wykonawców, ich nowe projekty, ale zdobywa też serca nowych adeptów i daje im możliwość poeksperymentowania z muzyką" - powiedział Jacek Marcińczak, główny organizator z ramienia Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Jak podkreślił, repertuar festiwalu jest tak dobierany, aby słuchacze mogli usłyszeć różne odmiany jazzu, m.in. swing, fusion, jazz rock, funk, free jazz.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej "Jazz bez..." już w swojej nazwie wyraża ideę tej imprezy, jako promującej muzykę bez granic, zarówno tych geograficznych, jak i wszelkich innych barier, podziałów i uprzedzeń. Festiwal wywodzi się z dawnych "Mikołajek jazzowych", organizowanych przez przemyskie Centrum Kulturalne, w których brali udział najznakomitsi polscy i zagraniczni jazzmani.

Przez pierwszych pięć edycji festiwal nosił nazwę Polsko-Ukraiński. Od 2001 roku odbywał się jednocześnie w Przemyślu i we Lwowie. W 2006 roku zmienił nazwę na Międzynarodowy. Wówczas też imprezę rozszerzono na inne miasta w Polsce i na Ukrainie.

W festiwalu brały już udział takie sławy polskiego jazzu jak Jarosław Śmietana, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Leszek Możdżer, krakowski Jazz Band Ball, a także najlepsi muzycy z Ukrainy.

Agnieszka Pipała(PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)