Notowania

festiwal
22.07.2009 20:32

Podkarpackie: Zakończył się dziecięcy festiwal polonijny

Koncertem galowym zakończył się w środę wieczorem w Iwoniczu-Zdroju (Podkarpackie) VII Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Koncertem galowym zakończył się w środę wieczorem w Iwoniczu-Zdroju (Podkarpackie) VII Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych.

W koncercie finałowym wystąpiło 17 zespołów - wszystkie, które uczestniczyły w festiwalu.

W ceremonii zamknięcia imprezy wziął udział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który wręczył wszystkim zespołom statuetki festiwalowe.

W festiwalu wzięło udział około pół tysiąca dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Przybyli oni do Iwonicza-Zdroju z ośmiu krajów świata. Najliczniej reprezentowana była tradycyjnie Polonia z Kanady - 6 grup i USA - 5 zespołów. Nie zabrakło także dziecięcych zespołów folklorystycznych z Czech oraz zza wschodniej granicy: Białorusi, Rosji, Ukrainy, Łotwy i Litwy.

Festiwal rozpoczął się w miniony piątek barwnym korowodem wszystkich zespołów, które przeszły ulicami miasteczka na główny plac, gdzie lokalny zespół ludowy, jako gospodarz, przywitał ich chlebem i solą.

W kolejnych dniach odbywały się koncerty festiwalowe, podczas których poszczególne zespoły prezentowały polskie tańce ludowe w kilku miejscowościach regionu, m.in. w Iwoniczu, Polańczyku, Sanoku, Rymanowie, Krośnie, a także w Rzeszowie.

Atrakcją festiwalu (podobnie jak "dorosłego" festiwalu) był koncert "Tańce i Pieśni Krajów Zamieszkania". Większość uczestniczących w imprezie zespołów zaprezentowała w nim tańce krajów, z których przybyli do Iwonicza.

Dziecięcy festiwal odbywa się tradycyjnie rok po Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który po raz 14. odbył się w Rzeszowie w ubiegłym roku. Wzięło w nim udział około 1,3 tys. Polonusów z 14 krajów świata.

Tegoroczny dziecięcy festiwal wpisuje się w rozpoczęte w ubiegłym roku obchody 40-lecia polonijnych spotkań na Podkarpaciu. Koncert jubileuszowy odbędzie się w sobotę w Rzeszowie.

Organizatorem obu festiwali tradycyjnie jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Imprezy są dofinansowane ze środków Kancelarii Senatu RP. (PAP)

api/ tot/ gma/

Tagi: festiwal, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz