Notowania

wiadomości
14.06.2011 15:49

Podkarpackie: Zakończyła się rozbudowa magazynu gazu Strachocina

W przyszłym miesiącu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) otworzy rozbudowany Podziemny Magazyn Gazu Strachocina na Podkarpaciu. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 550 mln zł; ponad 53 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

W przyszłym miesiącu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) otworzy rozbudowany Podziemny Magazyn Gazu Strachocina na Podkarpaciu. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 550 mln zł; ponad 53 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków UE.

Jak poinformowała PAP we wtorek Ewa Król, kierowniczka Działu Komunikacji i Public Relations PGNiG Oddział w Sanoku, magazyn przed rozbudową miał pojemność 150 mln m sześc. gazu, a obecnie aż 330 mln m. sześc. surowca.

"Inwestycja pozwoliła również skrócić czas odbioru gazu z magazynu oraz zatłaczania do magazynu. Aby to osiągnąć niezbędne było wykonanie rozbudowy części podziemnej magazynu, w tym odwiercenie kilku dodatkowych otworów. Konieczne było także wykonanie przebudowy części napowierzchniowej magazynu" - dodała.

Podziemny Magazyn Gazu (PMG) Strachocina został utworzony w 1982 roku, w częściowo wyczerpanym złożu gazu ziemnego. Rozbudowa magazynu rozpoczęła się w 2007 r. Władzom spółki udało się pozyskać na ten cel ponad 53 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 550 mln zł.

W Polsce jest obecnie 8 różnego typu podziemnych magazynów gazu ziemnego. Sanocki oddział PGNiG prowadzi magazynowanie gazu w czterech miejscowościach, oprócz Strachociny: w Husowie, Swarzowie i Brzeźnicy.

Jak wynika z komunikatu PGNiG, rozbudowa magazynu Strachocina jest częścią szerszego programu, który spółka realizuje. Do 2015 r. firma zaplanowała znaczne zwiększenie pojemności wszystkich PMG, z obecnych 1,8 mld m sześc. do ponad 3 mld m sześc. Inwestycje kosztować będą ok. 3,5 mld zł. Część środków pochodzić będzie z funduszy unijnych. W najbliższych latach PGNiG wybuduje w sumie dziewięć podziemnych magazynów gazu.

"Wzrost pojemności podziemnych magazynów gazu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i pomoże elastycznie reagować na wszelkie zakłócenia w regularnych dostawach paliwa" - czytamy w komunikacie prasowym spółki.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zajmuje się poszukiwaniem i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. W skład grupy kapitałowej PGNiG wchodzą 34 spółki. (PAP)

huk/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz