Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkomisja przeciw odrzuceniu projektu dot. przekształceń szpitali

0
Podziel się:

Sejmowa podkomisja nie poparła w czwartek wniosku Bolesława Piechy (PiS),
który chciał odrzucenia rządowego projektu ustawy o działalności leczniczej. Reguluje on m.in.
kwestię przekształceń szpitali w spółki.

Sejmowa podkomisja nie poparła w czwartek wniosku Bolesława Piechy (PiS), który chciał odrzucenia rządowego projektu ustawy o działalności leczniczej. Reguluje on m.in. kwestię przekształceń szpitali w spółki.

Projekt ustawy o działalności leczniczej jest kluczowym projektem z rządowego pakietu zdrowotnego.

Piecha zgłosił swój wniosek po tym, jak Ministerstwo Zdrowia przedstawiło na posiedzeniu podkomisji dodatkowe poprawki do projektu ustawy, prosząc posłów o ich przejęcie. W jego ocenie takie działanie MZ wprowadza chaos i świadczy o tym, że projekt nie został starannie przygotowany. Podobnego zdania był Czesław Hoc (PiS).

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc oświadczył, że poprawki w większości mają charakter redakcyjny lub dotyczą kwestii, które były postulowane przez posłów i stronę społeczną podczas prac podkomisji.

Podkomisja zarekomendowała w czwartek wprowadzenie do projektu licznych poprawek, mają one charakter doprecyzowujący i redakcyjny. Nie zmieniają zasadniczych założeń ustawy.

Jedna z rekomendowanych poprawek przywraca i doprecyzowuje zapis mówiący, że w miejscach, w których prowadzona jest działalność lecznicza, może być prowadzona inna działalność gospodarcza, o ile nie jest ona uciążliwa dla pacjentów. Nie mogą być tam prowadzone natomiast zakłady pogrzebowe.

Inna z poprawek rozszerza możliwości współpracy pomiędzy indywidualnymi praktykami medycznymi, a podmiotami medycznymi, np. szpitalami.

Projekt nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że miały być one przekształcone obligatoryjnie). Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

Projekt ustawy o działalności leczniczej uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, z wyjątkiem przypadku powstania nowego zakładu w drodze połączenia co najmniej dwóch innych. Oznacza to, że nowo powstałe szpitale będą musiały być spółkami. Przekształcenie szpitala w spółkę będzie mogło być dokonane bez konieczności uprzedniej likwidacji spzoz. Spółka powstała w wyniku przekształcenia będzie następcą prawnym spzoz, przejmując jego prawa i obowiązki.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty.

W projekcie zachowano przywileje dotyczące czasu pracy pracowników medycznych. Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy dla pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej lub prosektoriów.

Podkomisja opowiedziała się za tym, aby czas pracy m.in. radiologów i fizykoterapeutów został wydłużony dopiero po trzyletnim okresie przejściowym, czyli od 1 maja 2014 r.

Paweł Rozwód (PAP)

pro/ pz/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)