Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlascy parlamentarzyści interweniują ws. podziału pieniędzy przez NFZ

0
Podziel się:

Podlascy parlamentarzyści chcą, by premier wyjaśnił sposób podziału przez
prezesa NFZ dodatkowych pieniędzy na świadczenia medyczne między województwami. Pismo w tej sprawie
złożyli na pierwszym posiedzeniu Sejmu - poinformował w czwartek poseł PiS Dariusz Piontkowski.

Podlascy parlamentarzyści chcą, by premier wyjaśnił sposób podziału przez prezesa NFZ dodatkowych pieniędzy na świadczenia medyczne między województwami. Pismo w tej sprawie złożyli na pierwszym posiedzeniu Sejmu - poinformował w czwartek poseł PiS Dariusz Piontkowski.

Interpelacja związana jest z decyzją prezesa NFZ o podziale blisko 600 mln zł z tzw. funduszu zapasowego. Pieniądze otrzymały trzy oddziały Funduszu: mazowiecki, pomorski i śląski, z pominięciem tych biedniejszych, m.in. podlaskiego.

Parlamentarzyści zwrócili się do premiera, aby podjął działania, które wpłyną na zmianę decyzji prezesa NFZ. Zaapelowali też, aby wprowadzić "jasne, czytelne kryteria podziału funduszu zapasowego NFZ, aby zapobiec podobnym działaniom prezesa NFZ w latach następnych".

W interpelacji napisali też, że nie zgadzają się na taki podział środków, który "najbardziej dotyka mieszkańców biedniejszych województw". Argumentują, że "mniej pieniędzy w kasie regionalnego oddziału NFZ oznacza mniej zabiegów i gorszy poziom opieki medycznej dla pacjentów naszego województwa".

Piontkowski poinformował na konferencji prasowej w Białymstoku, że interpelację poparło dziewięciu posłów i dwóch senatorów z regionu. To posłowie z PiS, SLD, Ruchu Palikota, PSL, Solidarnej Polski, a także senator PiS Bohdan Paszkowski oraz senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz. Piontkowski dodał, że jedynie parlamentarzyści z PO "nie zechcieli podjąć tej inicjatywy", mimo iż - według niego - sprawa nie jest kontrowersyjna ani polityczna.

Jak powiedział PAP przewodniczący podlaskich struktur PO, poseł Damian Raczkowski, nie podpisał się pod interpelacją, ponieważ, pismo nie ma formy interpelacji, a apelu, aby te środki były w przyszłości dzielone inaczej. Dodatkowo - jak podkreślił poseł - dotyczy sprawy, którą "trudno jest teraz zmienić".

Wyjaśnił, że prezes NFZ ma pewne przywileje, które nadał mu Sejm. "Ograniczenie czy odbieranie tych kompetencji cofa cały system ochrony zdrowia w Polsce" - dodał Raczkowski.

Jak mówił wcześniej PAP rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, "kryterium podziału środków z funduszu zapasowego była dynamika wzrostu nakładów na świadczenia zdrowotne w poszczególnych oddziałach wojewódzkich NFZ".

"W wyniku analizy, środki otrzymały trzy regiony o najniższej dynamice nakładów finansowych w projekcie planu finansowego na rok 2012 (...). Po tej zmianie planu finansowego regiony te i tak mają najniższą dynamikę wzrostu nakładów w kraju - 105,5 proc." - powiedział rzecznik.

Dla porównania podał, że np. w regionie podkarpackim ten wzrost wyniesie blisko 117 proc., zaś w podlaskiem - 109,75 proc. Andrzej Troszyński wyjaśnił, że pieniądze pochodzą z funduszu zapasowego (w dyspozycji prezesa), a ich podział był konsultowany w Ministerstwie Zdrowia i Ministerstwie Finansów.(PAP)

swi/ itm/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)