Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nowa
21.11.2009 17:55

Podlaskie: 12 mln kosztowała nowa placówka straży granicznej w Augustowie

12 mln zł kosztowała budowa nowej placówki Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Augustowie. W sobotę oficjalnie oddano ją do użytku.

Podziel się
Dodaj komentarz

12 mln zł kosztowała budowa nowej placówki Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Augustowie. W sobotę oficjalnie oddano ją do użytku.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Anna Wójcik, dotychczas w Augustowie Straż Graniczna nie miała placówki. Teraz będzie tam m.in. pracować część funkcjonariuszy z Budziska (placówka na wewnętrznej granicy UE, granica polsko-litewska) gdzie zamknięto placówkę.

"Obecnie nie mamy zadań na granicy wewnętrznej w Budzisku i nie prowadzimy już tam kontroli granicznej. Teraz przeciwdziałamy migracji czy przemytowi na szlakach drogowych i tam gdzie są skupiska ludności" - powiedział PAP Komendant Główny Straży Granicznej ppłk Leszek Elas.

Komendant Elas dodał, że w Budzisku zostanie punkt kontaktowy, gdzie polskie i litewskie służby graniczne będą wymieniały się informacjami.

Z kolei placówka w Augustowie obejmie swym zasięgiem terytorialnym gminy na Suwalszczyźnie: Szypliszki, Suwałki (gminę wiejską i miasto), Nowinka, Augustów, Bargłów Kościelny oraz powiaty kolneński, grajewski i łomżyński (w tym miasto Łomża) - poinformowała Wójcik.

Dodała, że placówka w Augustowie będzie "dobrą bazą" do zabezpieczenia potrzeb jakie będą na zewnętrznej granicy UE - na granicy polsko-białoruskiej, gdy wejdzie w życie umowa o małym ruchu granicznym między Polską a Białorusią. Umowa ta - jak informowali wcześniej przedstawiciele polskiego ministerstwa spraw zagranicznych - ma obowiązywać od 2010 roku.

W Augustowie powstał główny budynek administracyjny, strzelnica, ale też kojce dla psów używanych w służbie w SG. Obiekt jest wyposażony w odpowiedni sprzęt informatyczny, łączność, transport. Budowa trwała ponad półtora roku.

Pod koniec września POSG oddawał do użytku nowe obiekty już istniejącej placówki w Mielniku, na południu województwa podlaskiego. Obiekty w Mielniku kosztowały 15 mln zł i również były sfinansowane z programu dla służb mundurowych.

POSG chroniący granic Polski zarówno na wewnętrznej granicy UE jak i ma zewnętrznej ma 16 placówek.(PAP)

kow/ bur/ mow/

Tagi: nowa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz