Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: 1,5-kilometrowa kładka edukacyjna nad Narwią

0
Podziel się:

Kładka edukacyjna jest jedną z najciekawszych atrakcji w Narwiańskim Parku
Narodowym (NPN). Kładka łączy wsie Waniewo i Śliwno (Podlaskie), położone na przeciwnych brzegach
Narwi. Część trasy pokonuje się na platformach pontonowych.

Kładka edukacyjna jest jedną z najciekawszych atrakcji w Narwiańskim Parku Narodowym (NPN). Kładka łączy wsie Waniewo i Śliwno (Podlaskie), położone na przeciwnych brzegach Narwi. Część trasy pokonuje się na platformach pontonowych.

Kładka działa od 2008 roku, poprowadzona jest nad głównym korytem Narwi. Z danych Centrum Informacji Turystycznej wynika, że od początku lipca kładkę odwiedziło już 3,4 tys. turystów.

Do tej pory można było spacerować ponad kilometrową kładką. W tym roku, dzięki staraniom gminy Sokoły, na której terenie leży wieś Waniewo, udało się wydłużyć kładkę o kolejne pół kilometra - powiedział PAP wójt gminy Józef Zajkowski. Dzięki czemu z można z niej korzystać także późną wiosną, gdy rzeka się rozlewa.

Kładka składa się z drewnianych pomostów zbudowanych ponad rzeką, które na niektórych odcinkach łączą się ze sobą ruchomymi elementami na pontonach. Sam turysta może je przeciągać za pomocą lin, by przedostać się z jednej części drewnianej kładki, na drugą. W Waniewie turyści mogą też wejść na wieżę widokową skąd jeszcze lepiej widać rzekę.

Zajkowski powiedział, że w ramach projektu oprócz półkilometrowej kładki, w Waniewie wybudowano też infrastrukturę dla turystów: wiatę do grillowania, boisko do siatkówki oraz plac zabaw. Powstało też Centrum Informacji Turystycznej. Dostępne są też audioprzewodniki w kilku językach, gdzie można znaleźć informację na temat Waniewa, a także flory i fauny Narwiańskiego Parku Narodowego. Całość inwestycji kosztowała ok. 3 mln zł, z czego połowę pokryły unijne fundusze.

Narwiański Park Narodowy utworzono w 1996 r. Początkowo podawano, że zajmuje obszar 7,3 tys. ha w dolinie Narwi, po dokładnych ustaleniach przy okazji opracowywania nowego planu ochrony parku okazało się, że jest nieco mniejszy i obejmuje 6,8 tys. ha. Spotkać tam można wiele gatunków ptaków, także ściśle chronionych. Symbolem parku jest błotniak stawowy.

O unikalnym charakterze Narwi decyduje to, że jest to jedyna w Europie rzeka anastomozująca, tzn. płynąca wieloma korytami. Na terenie parku narodowego tworzy ona skomplikowaną sieć rozdzielających i ponownie łączących się ze sobą odnóg. Widoki, flora i fauna przyciągają naukowców i turystów. (PAP)

swi/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)