Notowania

wiadomości
27.06.2012 14:55

Podlaskie: 61 mln zł z funduszy szwajcarskich na przejście w Połowcach

61 mln zł z tzw. funduszy szwajcarskich zostanie przeznaczonych na dokończenie rozbudowy polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Połowcach (Podlaskie). W środę w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*61 mln zł z tzw. funduszy szwajcarskich zostanie przeznaczonych na dokończenie rozbudowy polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Połowcach (Podlaskie). W środę w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie. *

To pieniądze ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W jego ramach na przejścia w Połowcach trafi ok. 51 mln zł od strony szwajcarskiej, pozostałych 10 mln zł to wkład własny strony polskiej. Pieniądze trafią do wojewody podlaskiego, który realizuje tę inwestycję.

Przejście z Białorusią Połowce-Pieszczatka jest obecnie jedynym przejściem na zewnętrznej granicy UE, które ma charakter bilateralny. Oznacza to, że granicę w tym miejscu mogą przekraczać jedynie obywatele Polski i Białorusi poruszający się samochodami osobowymi. Przejście funkcjonuje obecnie w tymczasowych obiektach. Generalna modernizacja sprawi, że stanie się przejściem dostępnym dla obywateli wszystkich państw, odprawy będą szybsze, a ruch graniczy się zwiększy.

Prace nad rozbudową przejścia trwają od kilku lat i są finansowane z różnych źródeł. Planowany koszt całej inwestycji to blisko 178,5 mln zł - poinformowała wicedyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Stachowicz.

Po modernizacji przejście w Połowcach ma zająć powierzchnię ok. 18 ha. Szacuje się, że służby graniczne będą mogły odprawiać tam w ciągu doby w obu kierunkach około 200 samochodów ciężarowych o ładowności do 7,5 tony (teraz tylko do 3,5 tony) oraz około dwóch tysięcy aut osobowych i ponad 50 autokarów.

"Teraz ruch jest niewielki, bo nie ma infrastruktury" - powiedział PAP dyrektor Izby Celnej w Białymstoku Mirosław Sienkiewicz. Poinformował, że obecnie na jedynym istniejącym pasie odpraw odprawia się około 150 samochodów osobowych w czasie jednej zmiany (w ciągu 12 godzin). Dodał, że po rozbudowie przejście będzie wyposażone w nowoczesny sprzęt służący kontroli celnej.

Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku Leszek Czech podkreślił, że nowa infrastruktura zapewni dobre warunki do obsługi podróżnych, których teraz nie ma. Powiedział, że na potrzeby przejścia zostanie zatrudnionych kilkanaście osób, głównie pracowników cywilnych.

Dyrektor Ewa Stachowicz powiedziała PAP, że w październiku 2012 powinna być gotowa podstawowa infrastruktura przejścia, która powstaje za pieniądze z programu współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina (38 mln zł). Powstanie część budynków, które będą systematycznie wyposażane za pieniądze szwajcarskie. Dzięki środkom ze Szwajcarii powstanie też jeszcze 7 obiektów, w tym m.in. budynki kontroli szczegółowej dla ruchu pieszego, kontroli paszportowo-celnej, administracyjnej, budynek usługowy, czy też stanowiska do prześwietlania samochodów urządzeniami rentgenowskimi. Cała rozbudowa przejścia w Połowcach ma się zakończyć w 2014 roku.

Dotychczas na prace związane z rozbudową przejścia w Połowcach wydano około 20 mln zł z budżetu wojewody podlaskiego, ok. 2,5 mln zł z Funduszu Granic Zewnętrznych. Wartość projektu z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina to ok. 38 mln zł.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. fundusz szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Do dziesięciu nowych państw członkowskich ma trafić ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla Polski program szwajcarski przewiduje niemal połowę środków (ok. 489 mln franków).(PAP)

kow/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz