Notowania

wiadomości
27.01.2014 16:16

Podlaskie: 9,8 mln zł z UE na projekty związane z odnową i rozwojem wsi

9,8 mln zł unijnego dofinansowania otrzymają podlaskie gminy i parafie na projekty związane z rozwojem wsi, m.in. na naprawę świątyń, budowę świetlic i placów zabaw we wsiach w regionie. W poniedziałek w Białymstoku podpisano 34 umowy w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

9,8 mln zł unijnego dofinansowania otrzymają podlaskie gminy i parafie na projekty związane z rozwojem wsi, m.in. na naprawę świątyń, budowę świetlic i placów zabaw we wsiach w regionie. W poniedziałek w Białymstoku podpisano 34 umowy w tej sprawie.

Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, z działania "Odnowa i rozwój wsi". Był to czwarty i ostatni nabór związanych z tym projektów - poinformowała PAP dyrektorka departamentu rozwoju obszarów wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku Elżbieta Filipowicz.

O pieniądze ubiegało się 59 podmiotów - gminy, instytucje kultury, parafie, organizacje pozarządowe, z czego pozytywnie ocenionych zostało 39 inwestycji. Jednak, jak zauważyła Filipowicz, 9,8 mln zł pozwoliło na wsparcie 34 z nich. Dodała, że pozostałych pięć umów będzie mogło być podpisanych "w miarę uwalniania się środków finansowych", np. po oszczędnościach przetargowych.

Filipowicz powiedziała, że w tym naborze dodatkowe punkty można było zdobyć na inwestycje objęte ochroną konserwatorską. Dlatego - jak dodała - najwięcej projektów dotyczy inwestycji w remonty kościołów i cerkwi. Unijne dofinansowanie pozwoli przede wszystkim na wymianę dachów, okien, naprawę schodów czy ogrodzenia.

500 tys. zł dofinansowania otrzymała parafia prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny we wsi Juszkowy Gród. Dzięki unijnemu wsparciu wyremontuje dach na ponad stuletniej cerkwi. Natomiast parafia rzymskokatolicka pw. Świętej Rodziny we wsi Karoliny naprawi elewację i schody w swoim kościele. Tu unijne dofinansowanie wyniosło blisko 15 tys. zł, a cały projekt wart jest niemal 200 tys. zł.

Oprócz parafii, dofinansowanie otrzymały też gminy. Np. gmina Łapy otrzymała unijne wsparcie na dwa projekty. W miejscowości Łapy Dębowina powstaną plac zabaw i skatepark; ustawione zostaną też ławki i śmietniki. W sumie oba projekty mają wartość 500 tys. zł, a unijne dofinansowanie wyniosło ponad 300 tys. zł.

Do tej pory przeprowadzono trzy nabory projektów w działaniu "Odnowa i rozwój wsi". Filipowicz powiedziała, że do urzędu wpłynęło w sumie ponad 360 projektów, z czego niemal 300 otrzymało unijne wsparcie. Wartość tych projektów to 122 mln zł, a unijna dotacja wyniosła w sumie 83 mln zł.

Do udanych inwestycji Filipowicz zaliczyła plac w centrum Supraśla, gdzie powstała fontanna i zagospodarowano teren. Innym przykładem - jak dodała - jest Centrum Ekumeniczno-Etnograficzne w Dubinach. Stara, nieużywana szkoła została zamieniona na centrum z salami wystawienniczymi i warsztatowymi, gdzie organizowane są imprezy dla mieszkańców wsi. Dzięki unijnemu wsparciu naprawiono wiele obiektów sakralnych, które bez tych środków na odnowienie elewacji czy remont dachu musiałyby czekać wiele lat. (PAP)

swi/ je/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz