Notowania

wiadomości
01.01.2012 10:31

Podlaskie: Dla części mieszkańców - Nowy Rok dwa razy w roku

Część mieszkańców województwa podlaskiego może dwukrotnie obchodzić nadejście Nowego Roku. To prawosławni i muzułmanie, którzy przy ustalaniu dat świąt religijnych korzystają z innych kalendarzy niż gregoriański. W tym regionie kraju mieszka ich najwięcej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Część mieszkańców województwa podlaskiego może dwukrotnie obchodzić nadejście Nowego Roku. To prawosławni i muzułmanie, którzy przy ustalaniu dat świąt religijnych korzystają z innych kalendarzy niż gregoriański. W tym regionie kraju mieszka ich najwięcej.

Prawosławni w tej części Polski do ustalania dat większości uroczystości religijnych używają wciąż kalendarza juliańskiego. To sprawia, że najważniejsze święta cerkiewna są o 13 dni przesunięte w stosunku do tradycyjnego kalendarza.

Tak jest w przypadku obchodów Bożego Narodzenia, którego wigilia - liczona według kalendarza juliańskiego - przypada nie 24 grudnia, ale 6 stycznia. To sprawia również, że przesuwa się termin Nowego Roku, który przypada 14 stycznia i - podobnie jak u katolików - jest uroczystością o charakterze religijnym.

W północno-wschodniej Polsce popularny jest zwyczaj świętowania 13 stycznia drugiego w roku, juliańskiego sylwestra. Organizowane są wówczas nie tylko prywatki, ale i bale w lokalach, strzelają korki od szampana i petardy, w lokalnych rozgłośniach radiowych rozbrzmiewa sylwestrowa muzyka. W regionie nie obowiązuje wtedy zakaz używania środków pirotechnicznych, podobnie jak w tradycyjnego sylwestra i Nowy Rok.

Kalendarz używany w świecie islamu bierze swój początek od ucieczki (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) Mahometa z Mekki do Medyny w VII wieku. Co prawda muzułmański Nowy Rok nie ma charakteru religijnego, ale polscy wyznawcy islamu pamiętają o jego odnotowaniu, modląc się wówczas o pomyślność.

Ponieważ kalendarz księżycowy jest o 11 dni krótszy od tradycyjnego, data Nowego Roku muzułmańskiego i najważniejszych świąt religijnych, czyli Ramadan Bajram i Kurban Bajram, ciągle się przesuwa. W minionym, 2011 roku, początek 1433 roku - według kalendarza księżycowego - wypadł w ostatnim tygodniu listopada. Kolejny Nowy Rok muzułmański przypadnie 15 listopada.

Według szacunków hierarchów polskiej Cerkwi, w kraju jest 550-600 tys. prawosławnych, z których połowa mieszka w województwie podlaskim. Liczbę muzułmanów - obywateli polskich należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP - szacuje się na 5 tys. (PAP)

rof/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz