Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Festiwal białoruskiej poezji śpiewanej

0
Podziel się:

Wykonawcy z Białorusi i Polski biorą udział w Festiwalu Białoruskiej
Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień" 2012 (Jesień Bardów), który w piątek
wieczorem rozpoczął się w Bielsku Podlaskim (Podlaskie). Impreza potrwa do poniedziałku.

Wykonawcy z Białorusi i Polski biorą udział w Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień" 2012 (Jesień Bardów), który w piątek wieczorem rozpoczął się w Bielsku Podlaskim (Podlaskie). Impreza potrwa do poniedziałku.

To 19. edycja festiwalu, której organizatorem jest Związek Młodzieży Białoruskiej. Jak powiedział PAP jeden z organizatorów, członek związku, Igor Łukaszuk, festiwal ma promować białoruską poezję śpiewaną i piosenkę autorską w regionie. Dlatego oprócz koncertów w Bielsku Podlaskim, artyści wystąpią także w Białymstoku, Gródku, Dubiczach Cerkiewnych, Hajnówce i miejscowości Szczyty-Dzięciołowo.

W piątek na scenie Domu Kultury w Bielsku Podlaskim w części konkursowej wystąpiło 12 solistów a także kameralnych zespołów z Polski i Białorusi. Łukaszuk powiedział, że w tym roku zainteresowanie konkursem było duże, ale do konkursu zakwalifikowano tylko kilkunastu artystów. Wyniki będą znane w sobotę, a laureaci wystąpią na wspólnym koncercie w Bielsku Podlaskim. Natomiast w niedzielę, zdobywca nagrody Grand Prix zaśpiewa w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Oprócz części konkursowej, przewidziane są koncerty gwiazd, m.in. Wiktara Szałkiewicza, który związany jest z festiwalem od pierwszej edycji, Źmiciera Vajciuskievica przy akompaniamencie słynnej W-Z Orkiestry oraz znanych już podlaskiej publiczności zespołów Re1ikt oraz ILO & Friends. Będzie to też występ zdobywczyni ubiegłorocznej nagrody Grand Prix festiwalu Paliny Respubliki.

Festiwal "Bardauskaja Vosień" jest najstarszym tego typu festiwalem białoruskiej piosenki autorskiej i poezji śpiewanej. Ale - jak podkreślił Łukaszuk - przez te wszystkie lata festiwal zmieniał się, bo zmieniali się artyści, publiczność, ich gusta a też tematyka pieśni. Dodał, że pierwsze festiwale były "czysto bardowe", na scenach występował solista z gitarą, teraz, oprócz solistów, prezentują się zespoły z licznym instrumentarium, której grają "unplugged" (akustycznie).

Łukaszuk powiedział też, że festiwal "Jesień Bardów" powstał, bo poezja śpiewana "nie mieściła się" w formule Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza", który od ponad 20 lat odbywa się w Gródku.

Za głównego, z racji liczby imprez, animatora życia kulturalnego mniejszości białoruskiej w Polsce, uważane jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce, które powstało jeszcze w czasach PRL.

Propaguje ono głównie folklor i twórczość estradową, wspiera też szkolne konkursy poezji i prozy, a jej najważniejsze w roku imprezy, to Ogólnopolski Festiwal Piosenki Białoruskiej oraz Święto Kultury Białoruskiej.

W województwie podlaskim są największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce. Nie ma jednak dokładnych danych na temat jej liczebności. Według poprzedniego spisu powszechnego (danych z tegorocznego jeszcze nie ma), osób tej narodowości jest w Polsce ok. 50 tys. Liderzy organizacji białoruskich kwestionują to i uważają, że dane są zaniżone. (PAP)

swi/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)