Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Grand Prix Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej dla chóru z Charkowa

0
Podziel się:

Chór imienia Wiaczesława Pałkina Filharmonii Charkowskiej na Ukrainie
zdobył Grand Prix kończącego się w Hajnówce (Podlaskie) festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Chór imienia Wiaczesława Pałkina Filharmonii Charkowskiej na Ukrainie zdobył Grand Prix kończącego się w Hajnówce (Podlaskie) festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

W sobotę ogłoszono laureatów tej imprezy. W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział około 30 chórów z Polski, Białorusi, Bułgarii, Grecji, Holandii, Macedonii, Rosji, Serbii i Ukrainy. W większości to zespoły, które już w przeszłości koncertowały w Hajnówce i zdobywały tam nagrody.

Laureaci tegorocznej edycji festiwalu wezmą udział w sobotę po południu w dwóch koncertach galowych: w hajnowskim soborze Św. Trójcy i białostockiej cerkwi Hagia Sophia.

W kategorii chórów zawodowych pierwsze miejsce przyznano Państwowemu Chórowi Republiki Białoruś imienia Gienadija Citowicza z Mińska na Białorusi. Wśród chórów akademickich za najlepszy uznano Chór Wydziału Pedagogicznego Białoruskiej Akademii Muzycznej z Mohylewa na Białorusi. W kategorii chórów parafialnych pierwsze miejsce przyznano Chórowi Katedralnemu Parafii Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie. Wśród chórów dziecięco-młodzieżowych za najlepszy w tym roku uznano Chór Dziecięcy Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych Białoruskich z Grodna na Białorusi. W kategorii tzw. chórów innych zwyciężył Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

Zdobywca Grand Prix, chór imienia Wiaczesława Pałkina Filharmonii Charkowskiej na Ukrainie był laureatem hajnowskiego festiwalu w kategorii chórów zawodowych w 2005 roku. W 2006 r. śpiewał także podczas koncertu inauguracyjnego. Dyrygent chóru Andrej Sirotenko podkreśla, że muzycy w chórze "śpiewają, by być potrzebnymi". Dlatego cieszą się, że ponownie - jako laureaci - byli zaproszeni na tegoroczny festiwal. Podkreślił, że muzyka cerkiewna stanowi jedną trzecią repertuaru chóru.

Specyfiką hajnowskiej imprezy jest to, że duża część uczestników to zespoły parafialne, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych. Impreza ma bowiem podkreślać przede wszystkim religijny charakter tej muzyki.

Organizatorzy hajnowskiego festiwalu podają, że to jego trzydziesta, jubileuszowa edycja. Podobny jubileusz będzie świętował, organizowany pod koniec maja, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2011" w Białymstoku.

Do 2001 r. był to jeden festiwal odbywający się w Hajnówce, doszło jednak do nieporozumień i obecnie są to dwie imprezy dla miłośników śpiewu cerkiewnego -jedna w Hajnówce, druga w Białymstoku.

Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. Ocenia się, że mieszka tam około połowy wszystkich osób wyznania prawosławnego w naszym kraju, których liczbę szacuje się na 550-600 tys. (PAP)

kow/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)