Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Jesienne Targi Ogrodnicze i Targi Leśne w Szepietowie

0
Podziel się:

Kilkanaście tysięcy zwiedzających odwiedziło w sobotę i niedzielę Targi
Ogrodnicze "Jesień w sadzie i ogrodzie" w Szepietowie (Podlaskie) - szacują organizatorzy z
Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Po raz pierwszy towarzyszyły imprezie targi leśne.

Kilkanaście tysięcy zwiedzających odwiedziło w sobotę i niedzielę Targi Ogrodnicze "Jesień w sadzie i ogrodzie" w Szepietowie (Podlaskie) - szacują organizatorzy z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Po raz pierwszy towarzyszyły imprezie targi leśne.

W dwudniowych targach ogrodniczych w Szepietowie wzięło udział ponad 160 wystawców z całego kraju.

Na stoiskach można było wybierać spośród dziesiątek odmian drzew i krzewów owocowych i ozdobnych, setek odmian cebulek (m.in. tulipanów) czy nasion kwiatów. Do ogrodów wybierano m.in. wrzosy, berberysy i trawy ozdobne. Było też rękodzieło ludowe, regionalna żywność, w tym miody.

Za hit imprezy komisja konkursowa uznała krzew ozdobny perukowiec podolski odmiany "Grace", który po raz pierwszy zaprezentowany został na targach w Szepietowie.

Kupujący i wystawcy przyznawali, że wraca zainteresowanie tradycyjnymi odmianami drzew i krzewów owocowych. "Nowe, egzotyczne odmiany wzbudzają entuzjazm, ale są delikatniejsze i w surowszym klimacie nie zawsze wytrzymują zimę i wiosenne przymrozki. Dlatego dobrze sprzedawały się tradycyjne odmiany drzewek, zwłaszcza jabłoni, np. antonówka, malinówka czy kronselka" - powiedziała PAP Marlena Zaremba z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (PODR) w Szepietowie.

Targom ogrodniczym po raz pierwszy towarzyszyły Targi Leśne "My i las", wspólna inicjatywa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Nadleśnictwa Rudka. Według szacunków leśników, ok. 25 proc. powierzchni lasów w Polsce jest w rękach prywatnych a ich właściciele nie zawsze mają wiedzę, jak o ten majątek dbać i nim zarządzać.

W Szepietowie można było zobaczyć maszyny używane do ścinki, zwózki i obróbki drewna, poznać zasady bezpiecznej pracy w lesie, ale także np. ofertę turystyczną i edukacyjną nadleśnictw. Leśnicy wyjaśniali, czym są plany zalesienia i zasady odnowy lasu.

W sobotę w czasie targów odbył się także jarmark koni ras zimnokrwistych. Jak podali organizatorzy z PODR w Szepietowie, w sumie wystawiono do sprzedaży 22 konie. Najwyższa cena, jaką udało się uzyskać, to 12 tys. zł.

Targi w Szepietowie, największa taka impreza w regionie, organizowane są od dwudziestu lat. Podobne do jesiennych, odbywają się tam także na wiosnę. (PAP)

rof/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)