Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cmentarz
01.11.2007 10:33

Podlaskie: Kwesta na zabytkowym cmentarzu w Łomży

Około stu wolontariuszy kwestuje na zabytkowym cmentarzu w Łomży (Podlaskie). Dochód w całości będzie przeznaczony na ratowanie zabytkowych nagrobków na tej jednej z najstarszych i najpiękniejszych w kraju nekropolii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około stu wolontariuszy kwestuje na zabytkowym cmentarzu w Łomży (Podlaskie). Dochód w całości będzie przeznaczony na ratowanie zabytkowych nagrobków na tej jednej z najstarszych i najpiękniejszych w kraju nekropolii.

Kwesta potrwa do wieczora. Biorą w niej udział harcerze, dziennikarze, władze miasta, byli i obecni posłowie pochodzący z Łomży - poinformowali PAP przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które organizuje akcję.

Łomżyńską nekropolię założono 206 lat temu. Znajduje się tam około pół tysiąca zabytkowych nagrobków, wiele z nich wymaga pilnej renowacji. Pierwszą kwestę zorganizowano 23 lata temu.

Jak poinformował PAP Józef Babiel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, w ubiegłym roku kwestujący zebrali 27,5 złotych. Pieniądze te zostały w znacznej części przeznaczone na pokrycie zobowiązań z roku 2006, kiedy to odnowiono kilkanaście nagrobków.

"W tym roku poddaliśmy renowacji cztery nagrobki z przełomu XIX i XX wieku: dwa kamienne nagrobki w głównej alei, poddaliśmy też ponownej konserwacji i zabezpieczeniu dwie figury Madonny w głównej alei, jedną płytę nagrobną, a także zabytkowe elementy nagrobka, w którym spoczęła pani Wiesława Szymańska, konserwator zabytków, która miesiąc temu zmarła i pochowana jest na starym cmentarzu"-powiedział Babiel.

Jak mówił, w pierwszej kolejności renowacji powinny być poddane wartościowe żeliwne krzyże, których odnowienie, zdaniem Babiela, jest bardzo kosztowne, ponieważ trzeba je wysyłać do renomowanej warszawskiej pracowni, w której uzupełniane są ubytki materiału powstałe z biegiem czasu. Dodał, że między innymi dzięki pieniądzom zebranym w kwestach udało się odnowić już prawie wszystkie nagrobki figuralne.

Sławomir Zgrzywa z Urzędu Ochrony Zabytków w Łomży powiedział PAP, że dwa zabytki wymagające najpilniejszej renowacji to znajdujący się w głównej alei neobarokowy nagrobek Sędziego Pokoju - Benedykta Narbutta i jego żony Balbiny, pochodzący z połowy XIX wieku oraz żeliwna kapliczka grobowa datowana na koniec XIX wieku, pochodząca z dawnego cmentarza prawosławnego, potem przemianowanego na komunalny.

Północno-zachodni narożnik cmentarza komunalnego w 1978 roku wydzielono jako lapidarium, gdzie przeniesiono najbardziej zniszczone zabytki cmentarne. Znajduje się tu kilkadziesiąt nagrobków i żeliwnych krzyży, fragmenty ogrodzeń żeliwnych oraz właśnie owa żeliwna kapliczka grobowa.

Łomżyńska nekropolia powstała po upadku powstania kościuszkowskiego i jest jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce. Spoczywają tam m.in. autor "Flory Polskiej" sławny botanik Jakub Waga (zm. 1872), pisarz Feliks Bernatowicz (zm. 1836) czy pierwszy archeolog północno-wschodniej Polski Alfons Budzyński (zm. 1855).(PAP)

Tagi: cmentarz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz