Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Laureaci Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku

0
Podziel się:

Chóry z Iwano-Frankowska na Ukrainie i z Bukaresztu w Rumunii zdobyły dwie
równorzędne pierwsze nagrody, w najbardziej prestiżowej kategorii chórów profesjonalnych 31.
Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2012" w Białymstoku.

Chóry z Iwano-Frankowska na Ukrainie i z Bukaresztu w Rumunii zdobyły dwie równorzędne pierwsze nagrody, w najbardziej prestiżowej kategorii chórów profesjonalnych 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2012" w Białymstoku.

Wyniki festiwalu, uchodzącego za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną, ogłoszono w sobotę po południu. W przesłuchaniach konkursowych, które trwały od środy do piątku, wzięły udział 22 chóry z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Gruzji oraz Izraela.

Jurorzy przyznali nagrody w czterech kategoriach: chórów parafialnych, amatorskich świeckich, dziecięco-młodzieżowych oraz profesjonalnych. W tej ostatniej dwa równorzędne pierwsze miejsca zdobyły: Kameralny Chór Woskriesinnia z Iwano-Frankowska (Ukraina) oraz Chór Preludiu - Narodowego Centrum Sztuki z Bukaresztu w Rumunii.

Woskriesinnia powstał w 2009 r. przy soborze Zmartwychwstania Chrystusa w Iwano-Frankowsku, gdzie uczestniczy w liturgii. Członkowie zespołu to młodzi muzycy, studenci i absolwenci uczelni wyższych na Ukrainie.

Rumuński chór Preludiu ma dużo dłuższą historię, bo pierwszy koncert, jeszcze jako zespół amatorski, dał w Bukareszcie w 1972 roku. Od tego czasu miał ponad 1,5 tys. koncertów w kraju i za granicą.

W kategorii chórów parafialnych pierwsze miejsce przyznano chórowi Serbskiego Prawosławnego Towarzystwa Śpiewaczego Vila z Prijedor w Republice Serbskiej Bośni i Hercegowiny. Wśród chórów amatorskich świeckich za najlepsze uznano dwa zespoły: Pro Musica z Uniwersytetu Wileńskiego z Wilna (Litwa) oraz chór akademicki Politechniki Warszawskiej. W grupie zespołów dziecięco-młodzieżowych pierwszą nagrodę jurorzy przyznali dziecięcemu chórowi Wiesnianka z Moskwy w Rosji.

W poszczególnych kategoriach przyznano też drugie i trzecie nagrody, były też wyróżnienia przyznane dyrygentom. Dyplom "szczególnego uznania za propagowanie muzyki cerkiewnej w Izraelu" jury przyznało kameralnemu chórowi Musica Aeterna z Jerozolimy.

W ocenie jurorów, poziom tegorocznej imprezy był bardzo wysoki."Niezwykle zadowalająca jest różnorodność zespołów w nim uczestniczących. Repertuar muzyki cerkiewnej jest popularny zarówno wśród chórów dziecięcych, młodzieżowych, jak i akademickich i zawodowych" - napisali w komunikacie po zakończeniu obrad.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej organizuje Fundacja Muzyka Cerkiewna. Związany był przez wiele lat z Hajnówką (Podlaskie) i tam odbywał się do 2002 roku. Doszło jednak do nieporozumień wśród organizatorów i w Hajnówce jest organizowana od tego czasu inna impreza, pod nazwą Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (jej tegoroczna edycja zakończyła się tydzień temu).

W tej sytuacji, biorąc przede wszystkim pod uwagę fakt, że koncerty nie mogły odbywać się - jak dotąd - w hajnowskim soborze Św. Trójcy (nie było na to zgody Cerkwi, która patronuje drugiemu festiwalowi), w 2003 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej przeniesiony został do Białegostoku, chociaż wciąż ma Hajnówkę w nazwie.

Festiwal zakończy sobotni koncert galowy w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Według wyliczeń organizatorów z Fundacji Muzyka Cerkiewna, od pierwszej edycji tej imprezy wzięło w niej udział łącznie ponad 700 chórów z 35 krajów. (PAP)

rof/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)