Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Lekarz uniewinniony po policyjnej prowokacji chce odszkodowania

0
Podziel się

Kardiochirurg prof. Tomasz Hirnle, uniewinniony od zarzutu przyjęcia
łapówki, domaga się ponad 721 tys. zł odszkodowania za utracone zarobki oraz zadośćuczynienia za
pobyt w areszcie. Podstawą zatrzymania lekarza była policyjna prowokacja.

bDAQHErV

Kardiochirurg prof. Tomasz Hirnle, uniewinniony od zarzutu przyjęcia łapówki, domaga się ponad 721 tys. zł odszkodowania za utracone zarobki oraz zadośćuczynienia za pobyt w areszcie. Podstawą zatrzymania lekarza była policyjna prowokacja.

Termin pierwszej rozprawy w białostockim sądzie okręgowym został wyznaczony na 6 maja. Lekarz domaga się od Skarbu Państwa nieco ponad 621 tys. zł z tytułu utraty zarobków, co było związane najpierw z aresztowaniem, a potem ze zmianą warunków zatrudnienia na gorsze. 100 tys. zł prof. Hirnle chce jako zadośćuczynienie za przeżycia związane z aresztem, w którym spędził sześć tygodni.

Sprawa dotycząca kardiochirurga była bardzo głośna. W czerwcu 2005 roku szef kliniki w szpitalu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku został zatrzymany w pracy i trafił do aresztu pod zarzutem przyjęcia 5 tys. zł łapówki. Podstawą zatrzymania była policyjna prowokacja - kobieta, która odegrała rolę córki pacjenta, zostawiła na jego biurku kopertę z pieniędzmi.

bDAQHErX

Sprawa trafiła do sądu, Hirnle przez cały proces do zarzutów się nie przyznał. Mówił, że łapówki nie domagał się i nie wiedział, co jest w kopercie.

Proces trwał długo, bo najpierw lekarz został skazany na karę więzienia w zawieszeniu i czasowy zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w służbie zdrowia, ale sąd drugiej instancji wyrok uchylił i sprawę nakazał rozpoznać jeszcze raz.

Uniewinnienie, już prawomocne, zapadło w drugim procesie, ale w drugiej instancji, bo Sąd Rejonowy w Białymstoku warunkowo umorzył postępowanie i dopiero w procesie odwoławczym zapadł wyrok uniewinniający. Ostatecznie potwierdził go Sąd Najwyższy, oddalając kasację prokuratury.

Sądy uznały, że w tym przypadku takiej prowokacji nie można było przeprowadzić legalnie, bez żadnych wcześniejszych wiarygodnych informacji o tym, że lekarz przyjmuje łapówki. Gdy ten proces trwał, rozpoczęło się śledztwo dotyczące samej prowokacji. Okazało się bowiem, że za wszystkim stał były podwładny Tomasza Hirnle z białostockiego szpitala.

bDAQHEsd

Sąd Rejonowy w Białymstoku wciąż zajmuje się tą sprawą, na ławie oskarżonych zasiada lekarz uznany za inspiratora prowokacji oraz trzech policjantów zajmujących się zwalczaniem korupcji. (PAP)

rof/ itm/

bDAQHEsy
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)