Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lid
29.09.2007 15:57

Podlaskie: LiD chce być drugą siłą polityczną w regionie

Na drugi w województwie podlaskim wynik w październikowych wyborach liczy koalicja Lewica i Demokraci. W sobotę podczas konwencji wyborczej w Białymstoku zaprezentowano kandydatów LiD do Sejmu i Senatu, rozpoczynając tym samym wojewódzką kampanię wyborczą.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na drugi w województwie podlaskim wynik w październikowych wyborach liczy koalicja Lewica i Demokraci. W sobotę podczas konwencji wyborczej w Białymstoku zaprezentowano kandydatów LiD do Sejmu i Senatu, rozpoczynając tym samym wojewódzką kampanię wyborczą.

W wyborach dwa lata temu lewica zdobyła w okręgu obejmującym województwo podlaskie dwa mandaty poselskie i miała trzeci wynik wyborczy, po PiS i Platformie Obywatelskiej.

Listę kandydatów na posłów LiD z województwa podlaskiego otwiera bezpartyjny prawnik, konstytucjonalista Jarosław Matwiejuk. W majowych wyborach do sejmiku województwa miał najlepszy wynik ze wszystkich radnych.

Matwiejuk przekonywał zgromadzonych na konwencji polityków i sympatyków partii, że podlascy parlamentarzyści LiD "zadbają o lepsze prawo" i wrócą do "starej tradycji parlamentarnej II Rzeczypospolitej", która, w jego opinii, nie pozwalała na niekompetencję na mównicy sejmowej.

"Od 16 już lat uczę głównie studentów prawa jak powinien funkcjonować Sejm i kiedy widzę, jak funkcjonuje, jak piękne tradycje polskiego parlamentaryzmu niestety są naruszane, nie mogę stać z założonymi rękami" - dodał Matwiejuk.

Podlaska "dwójka" LiD, Krzysztof Bil-Jaruzelski z SdPl (obecnie radny miejski Białegostoku) powiedział, że dwa lata temu lewica walczyła w wyborach o przetrwanie, teraz jednak znalazła się "w punkcie zwrotnym" i "idzie do zwycięstwa". "Wygramy z Platformą i mamy szansę stać się drugą siłą wyborczą w województwie" - dodał Bil-Jaruzelski.

Kolejne trzy miejsca na liście do Sejmu zajmują: Janusz Krzyżewski, były marszałek województwa (SLD), Mieczysław Czerniawski, kilka lat temu jeden z liderów SLD, a potem poseł niezrzeszony (po aferze z tzw. głosowaniem na cztery ręce w marcu 2003 roku), który w ostatnich wyborach nie uczestniczył oraz Bartosz Wojda, sekretarz Rady Wojewódzkiej Sojuszu w Białymstoku.

Na liście są też dwaj obecni posłowie SLD z tego regionu: Eugeniusz Czykwin i Marek Strzaliński.

W wyborach do Senatu podlaski LiD wystawia byłą posłankę SLD, potem SdPl, dziennikarkę Barbarę Ciruk. Według wcześniejszych zapowiedzi, podlascy działacze koalicji mają też popierać kandydaturę do Senatu Włodzimierza Cimoszewicza, startującego z własnego komitetu wyborczego jako kandydat niezależny. (PAP)

mwi/ rof/ par/ mag/

Tagi: lid, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz