Notowania

wiadomości
22.12.2013 14:48

Podlaskie: Miejska wigilia w Białymstoku

Miejska wigilia odbyła się w niedzielę w centrum Białymstoku. Mieszkańcy dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, śpiewali kolędy. Wszyscy potrzebujący mogli też zabrać do domu świąteczne potrawy przygotowane przez darczyńców.

Podziel się
Dodaj komentarz

Miejska wigilia odbyła się w niedzielę w centrum Białymstoku. Mieszkańcy dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, śpiewali kolędy. Wszyscy potrzebujący mogli też zabrać do domu świąteczne potrawy przygotowane przez darczyńców.

Spotkanie miało charakter ekumeniczny, błogosławieństwa uczestnikom wigilii udzielili: katolicki metropolita białostocki abp Edward Ozorowski oraz ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Prawosławni w Białymstoku i regionie w zdecydowanej większości obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach.

Wigilia odbyła się na Rynku Kościuszki w centrum miasta. W specjalnych namiotach na przybyłych czekały postne potrawy, m.in. czerwony barszcz, bigos i pierogi. Każdy mógł zabrać do domu przygotowane potrawy i opłatki.

Wigilię zorganizowało Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" wspólnie z władzami Białegostoku. Organizowana jest od kilku lat, głównie z myślą o osobach samotnych i biednych, ale przychodzą na nią wszyscy chętni.

Założyciel "Drogi", werbista ojciec Edward Konkol witał szczególnie osoby samotne, "poranione wewnętrznie", tych, którzy czują się odrzuceni przez świat i "mają ciężko na sercu". Podkreślał, że takie osoby są "największą tęsknotą Boga".

Mówił o dobroci. "Ona się w nas rozmnaża, gdy się ją dzieli" - powiedział o. Konkol.

Składając życzenia mieszkańcom, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił, że ważne jest, by na wigilijnym stole nie zabrakło chleba, ale też by nie zabrakło przy nim "drugiego człowieka, wyciągniętej dłoni i szczerego uśmiechu".

Bóg jest przy każdy człowieku, zarówno biednym, jak i bogatym i nie ma miejsca, gdzie by Boga nie było - podkreślił metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. "Jeżeli mamy Boga, to mamy wszystko" - mówił hierarcha.

Prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, nawiązując do działalności stowarzyszenia "Droga", powiedział, że istotą Ewangelii jest umieć okazywać miłosierdzie bliźniemu i stowarzyszenie właśnie to robi.

"Droga" jest organizatorem dorocznej akcji charytatywnej, w ramach której przygotowywana jest świąteczna pomoc dla ubogich rodzin z miasta i województwa.

W tym roku trafi do nich 6 tys. paczek z żywnością i słodyczami. Pieniądze na ten cel zbiera m.in. podczas kwest oraz ze sprzedaży świątecznych ozdób i kartek. Znakiem tej bożonarodzeniowej akcji jest szopka ze zwierzętami ustawiona w centrum miasta.(PAP)

rof/ kow/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz