Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Mieszkańcy Narewki przeciw powiększeniu Białowieskiego PN

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź wójta Białowieży Alberta Litwinowicza
#

# dochodzi wypowiedź wójta Białowieży Alberta Litwinowicza #

05.10. Białystok (PAP) - Mieszkańcy gminy Narewka w konsultacjach społecznych opowiedzieli się przeciwko powiększeniu Białowieskiego Parku Narodowego - poinformował we wtorek PAP wójt Narewki Mikołaj Pawilcz. To jedna z trzech gmin, na terenie których leży park.

Konsultacje miały pomóc radnym w podjęciu wiążącej decyzji w sprawie wyrażenia zgody na powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego. Sesja rady gminy Narewka ma się odbyć 13 października. Wójt pytany, co zrobią radni, powiedział: "dostali od społeczeństwa jasny przekaz".

Sprzeciw chociaż jednej gminy oznacza, że do powiększenia parku nie dojdzie. Na powiększenie parku muszą się formalnie zgodzić radni gmin: Białowieża, Hajnówka i Narewka oraz powiatu hajnowskiego i sejmiku województwa podlaskiego. Trwają negocjacje ministra środowiska z gminami.

W konsultacjach w gminie Narewka wzięło udział 328 osób; 71,6 proc. opowiedziało się przeciwko powiększeniu parku - poinformował Pawilcz. W ramach konsultacji odbyło się 19 zebrań, na których wójt prezentował zasady Białowieskiego Programu Rozwoju i szczegóły porozumienia zwartego z ministrem środowiska. Każde spotkanie kończyło się formalnym głosowaniem jego uczestników: za lub przeciw powiększeniu parku; można też było wstrzymać się od głosu.

Pawilcz powiedział, że mieszkańcy gminy Narewka obawiają się powtórki sytuacji z 1996 r., gdy powiększano park i nie dotrzymano danych samorządom obietnic finansowych. Wyjaśnił, że ludzie boją się, że będzie mniej miejsc w pracy w branży leśnej oraz o dostęp do opału.

Wójt Hajnówki Olga Rygorowicz powiedziała we wtorek PAP, że w tej gminie konsultacje społeczne ruszają w środę. Zaznaczyła, że trzeba odbyć 25 spotkań we wszystkich sołectwach, więc czasu nie jest dużo, biorąc pod uwagę, że - jak podała - minister środowiska chce do 20 października mieć ostateczne decyzje samorządów co do propozycji powiększenia parku. Jej zdaniem trudno jest przewidzieć wynik konsultacji. Podała jednak przykład nieformalnego spotkania z kobietami kilka dni temu we wsi Nowosady, na którym wszystkie opowiedziały się przeciwko powiększeniu parku. Przyznała, że moment na podjęcie decyzji jest niefortunny, bo zbliżają się wybory samorządowe i sprawa powiększania parku zaczyna być elementem kampanii wyborczej w gminie.

Wójt Białowieży Albert Litwinowicz przyznał z kolei, że nie ustalono jeszcze terminu sesji rady gminy, na której podjęto by decyzję o przeprowadzeniu konsultacji społecznych lub już ostateczną ws. powiększenia białowieskiego parku.

Ministerstwo Środowiska chce powiększyć Białowieski Park Narodowy o 12 tys. ha. Teraz zajmuje on ok. 10 tys. ha, czyli ok. 1/6 polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej. W zamian za zgodę na powiększenie parku puszczańskie samorządy mają dostać na proekologiczne inwestycje 75 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na lata 2010-2014 w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju. Park leży na terenie 3 gmin, które muszą wydać zgodę, jednak pieniądze ma dostać 10 samorządów.

Na początku września gmina Narewka, powiat hajnowski, Lasy Państwowe, dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Białymstoku podpisały porozumienie, które jest gwarancją realizacji Białowieskiego Programu Rozwoju. Nie podpisały go: gminy Hajnówka i Białowieża oraz samorząd woj. podlaskiego. We wtorek Ignacy Jasionowski z zarządu województwa poinformował, że samorząd województwa podpisał dokumenty tydzień temu. Porozumienie gwarantuje m.in. społeczności lokalnej korzystanie z drewna, bezpłatny wstęp do parku i zbiór runa leśnego przez mieszkańców powiatu hajnowskiego, gwarancje zatrudnienia dla leśników z nadleśnictw Puszczy Białowieskiej.

Białowieski Park Narodowy to najstarszy park narodowy w Polsce; chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej, ostatni na niżu Europy las naturalny o charakterze pierwotnym. To ostoja żubrów. Jego powiększenia chcą organizacje ekologiczne. (PAP)

kow/ rof/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)