Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: "Muzyczne dialogi nad Bugiem" rozpoczęły się w Mielniku

0
Podziel się:

W nowej formule i w nowym miejscu w piątek wieczorem w Mielniku
(Podlaskie) rozpoczęły się 2-dniowe "Muzyczne dialogi nad Bugiem". Impreza służy prezentacji
kultury mniejszości narodowych i etnicznych. W tym roku jest podzielona na dzień folkloru i folku.

W nowej formule i w nowym miejscu w piątek wieczorem w Mielniku (Podlaskie) rozpoczęły się 2-dniowe "Muzyczne dialogi nad Bugiem". Impreza służy prezentacji kultury mniejszości narodowych i etnicznych. W tym roku jest podzielona na dzień folkloru i folku.

Koncerty odbywają się przy stadionie w Mielniku. Wcześniej miejscem imprezy był mielnicki amfiteatr. Jak wyjaśnił PAP wójt Mielnika, Adam Tobota, obowiązująca obecnie ustawa o organizacji imprez masowych wymusiła wyższe standardy bezpieczeństwa, których amfiteatr Topolina - biorąc pod uwagę liczbę widzów - nie spełniał.

To nie jedyna zmiana w organizacji imprezy. W tegorocznej edycji jej program został podzielony na dzień folklorystyczny i folkowy. W piątek na scenie prezentowany jest folklor polski, rosyjski, czeczeński, białoruski, niemiecki i romski, można też na warsztatach uczyć się tańców tych narodów.

W sobotę odbędzie się w Mielniku koncert artystów, których twórczość inspirowana jest folklorem, czyli grających folk. Odbędzie się też konferencja popularnonaukowa "Gawędy o kulturach".

Organizatorem imprezy jest gmina Mielnik i jej Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. "Muzyczne dialogi nad Bugiem" zostały zorganizowane po raz pierwszy w 1990 roku. Wtedy był to dialog między kulturą polską i ukraińską. W kolejnych latach, obok nich, na scenie prezentowało się coraz więcej mniejszości narodowych żyjących w Polsce.

W województwie podlaskim są największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej i litewskiej, żyją tu także m.in. Ukraińcy, Rosjanie i Romowie oraz wyznający islam Tatarzy. (PAP)

rof/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)