Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Na pograniczu polsko-litewskim rajd tolerancji ACTIVUS

0
Podziel się:

Ok. 100 dzieci z białostockich osiedli, gdzie dochodziło do aktów
rasistowskich, oraz dzieci z Puńska i Litwy wzięło w piątek udział we wspólnym wielokulturowym
rajdzie ACTIVUS w ramach Partnerstwa na Rzecz Aktywnego Osiedla. Rajd odbył się na pograniczu
polsko-litewskim przy pasie granicznym.

Ok. 100 dzieci z białostockich osiedli, gdzie dochodziło do aktów rasistowskich, oraz dzieci z Puńska i Litwy wzięło w piątek udział we wspólnym wielokulturowym rajdzie ACTIVUS w ramach Partnerstwa na Rzecz Aktywnego Osiedla. Rajd odbył się na pograniczu polsko-litewskim przy pasie granicznym.

We wrześniu w Białymstoku ruszył pilotażowy program przeciwdziałania rasizmowi i ksenofobii. Trzy białostockie osiedla Słoneczny Stok, Leśna Dolina i Zielone Wzgórze zostały objęte programem Partnerstwo na Rzecz Aktywnego Osiedla.

Celem porozumienia jest: aktywizacja społeczności lokalnej, współpraca międzypokoleniowa, zwiększenie poczucia akceptacji dla różnorodności i wielokulturowości mieszkańców oraz budowanie poczucia wspólnoty lokalnej.

Innym celem jest działanie na rzecz skutecznego reagowania w przypadku aktów nietolerancji. Program finansuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Na osiedlach doszło ostatnio do kilku prób podpaleń mieszkań rodzin czeczeńskich. Próbowano także podpalić mieszkanie, gdzie mieszka obywatel Indii. W Białymstoku niszczono także mienie w Centrum Muzułmańskim, podpalono drzwi mieszkania małżeństwa polsko-pakistańskiego. Wandale zniszczyli też gwiazdę Dawida utworzoną z bukszpanu w miejscu, gdzie przed laty znajdował się cmentarz żydowski. W Wysokiem Mazowieckiem na takim cmentarzu pojawiły się antyżydowskie napisy. Stąd działania wielu instytucji, by przeciwdziałać takim przestępstwom.

W program przeciwdziałania rasizmowi zaangażował się wojewoda podlaski Maciej Żywno, który wziął udział z dziećmi w rajdzie. Żywno powiedział, że dzieci były bardzo chętne do uczestnictwa w rajdzie i nie trzeba było ich do tego namawiać.

Dzieci z Białegostoku pojechały do Sangrudy na Litwie tuż przy granicy i stamtąd przeszły pieszo do Puńska. W Puńsku mają się spotkać na wspólnych zajęciach z dziećmi litewskimi. W sobotę mają dodatkowo sadzić las na pasie granicznym.

"Trzeba duży nacisk położyć na młodych, na dzieci, którzy jak poznają się, to będą lepiej siebie traktować. To było widać na rajdzie. Tereny polsko-litewskie są szczególne, bo można im tą wielokulturowość pokazać" - powiedział dziennikarzom Żywno.

"Dzieci są bardzo otwarte, tolerancyjne. Należy kształtować i rozwijać takie postawy. Główny problem widzę w osobach dorosłych. Jeżeli będziemy edukować dzieci od najmłodszych lat, to dzieci w mądry sposób przekażą tę wiedzę rodzicom" - powiedziała PAP pedagog Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku Anna Samborska.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł, do końca roku zaplanowano jeszcze kilka imprez integracyjnych w ramach Partnerstwa na Rzecz Aktywnego Osiedla, m.in. wspólna wigilia wielokulturowa z kuchnią z wielu stron świata, wspólne robienie ozdób choinkowych, warsztaty kulinarne, warsztaty integracyjne pod hasłem "opowiedz nam o swoim kraju", spotkania młodzieży z cudzoziemcami w klubach osiedlowych oraz rozgrywki sportowe.

Jak dodała Gaweł, zostanie zorganizowana także Akademia Rodzica, gdzie będą dyżury specjalistów dla rodziców, którzy mają problemy wychowawcze z dziećmi. (PAP)

bur/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)