Notowania

wiadomości
14.01.2012 12:12

Podlaskie: Nie będzie zmian w sieci litewskich szkół

Nie będzie zmian w sieci litewskich szkół w gminie Puńsk i w 2012 roku nie dojdzie do likwidacji żadnej z małych szkół - poinformował PAP wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Nie będzie zmian w sieci litewskich szkół w gminie Puńsk i w 2012 roku nie dojdzie do likwidacji żadnej z małych szkół - poinformował PAP wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski. *

Rok temu wójt planował likwidację w 2012 roku dwóch małych szkół podstawowych w Widugierach (klasy 0-6) oraz w Przystawańcach (klasy 0-3). W obu szkołach uczy się obecnie 23 uczniów.

Liszkowski poinformował PAP, że szkoły pozostaną, bo gmina w listopadzie ubiegłego roku otrzymała od rządu litewskiego 350 tys. litów na oświatę. Dodał, że 100 tys. gmina wydała na utrzymanie szkół i zakupy, zaś 250 tys. litów zostanie przeznaczonych na utrzymanie szkół w Widugierach i Przystawańcach.

Wójt dodał również, że przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji w październiku zapowiedzieli, że w 2013 roku zostaną ustalone nowe zasady finansowania szkół mniejszości narodowej i będą one korzystniejsze dla samorządów. Dotąd szkoły, gdzie jest prowadzona nauka dla mniejszości narodowych, otrzymywały w zależności od kwalifikacji o 20 lub 150 procent wyższe subwencje oświatowe.

Jak poinformowano PAP w biurze prasowym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, jest nowa propozycja zwiększenia subwencji dla szkół mniejszości o dodatkowe 80 procent, przy czym pozostałyby także wcześniejsze zasady przyznawania subwencji.

Jak poinformował Liszkowski, w 2012 roku gmina Puńsk dopłaci do szkolnictwa z własnego budżetu ok. 1,8 mln zł. Dodał, że jeśli w 2013 roku wejdą nowe zasady przyznawania subwencji, gmina zyskałaby dodatkowo ok. 1 mln zł. 350 tys. zł dostałby także niepubliczny zespół litewskich szkół "Żiburys" w Sejnach, który jest finansowany przez rządy Polski i Litwy, ale ciągle brakuje tam pieniędzy na utrzymanie szkoły, w której uczy się 100 uczniów.

Litwini to jedna z mniejszych grup narodowościowych w Polsce. Organizacje litewskie w Polsce szacują, że mieszka ich kilkanaście tysięcy. Jednak według ostatniego spisu powszechnego z 2002 roku, którego wyniki są podważane przez organizacje mniejszości narodowych z Podlasia, mniejszość litewska w Polsce liczy około 5,8 tys. osób. (PAP)

bur/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz