Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Niebawem 5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep"

0
Podziel się:

Akrobatyczny spektakl o miłości, historia Don Kichota, w której obrazy
wprawia w ruch powiew powietrza, czy opowieści słuchane w chmurach - to propozycje w ramach 5.
Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Wertep". Impreza rozpocznie się 26 lipca w Narewce.

Akrobatyczny spektakl o miłości, historia Don Kichota, w której obrazy wprawia w ruch powiew powietrza, czy opowieści słuchane w chmurach - to propozycje w ramach 5. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Wertep". Impreza rozpocznie się 26 lipca w Narewce.

Nazwa "Wertep" nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal ma nawiązywać do tych tradycji.

Przedstawienia będą się odbywać do 4 sierpnia w kilku miejscowościach w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, gdzie na co dzień nie ma teatru. "Wertep" zatrzyma się w Narewce, Michałowie, Orli, Czeremsze, Policznej, Hajnówce i Białowieży.

Jak powiedziała PAP jedna z organizatorek festiwalu Anna Rychcik-Skibińska, tegorocznym symbolem imprezy są balony - "piękne i ulotne, jak sztuka wędrownych artystów". W sumie na festiwalu wystąpią 22 grupy teatralne z Polski, Czech, Włoch, Francji, Danii i Norwegii. W każdej miejscowości zagrają po kilka przedstawień.

W repertuarze znalazły się przedstawienia teatralne i taneczne dla dzieci i dorosłych, koncerty oraz warsztaty. Będą odbywać się w amfiteatrach, na scenach w gminnych ośrodkach kultury, a także w parku czy synagodze.

Wśród teatralnych propozycji jest przedstawienie włoskiej grupy Circo Pitanga "Summer Dreams". To opowieść bez słów, opowiedziana za pomocą muzyki i pokazów akrobatycznych.

Będzie także historia o Don Kichocie Teatru Walnego. Rychcik-Skibińska powiedziała, że jest to teatr cieni, a w przedstawieniu wszystko poruszane jest oddechem aktora. Natomiast w opowieści Teatru Animacji Folkshow o morzu i złotej rybce przedmioty poruszane są za pomocą magnesu.

Zainteresowani będą mogli też "zajrzeć w chmury". Teatr Delikates przygotował specjalne chmury, w których będzie można posłuchać opowieści opartej na motywach hawajskich wierzeń Huna.

W ramach imprez towarzyszących odbędą się m.in. warsztaty żonglerskie dla dzieci.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka" ze wsi Policzna (Podlaskie). Finansowany jest z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z funduszy poszczególnych gmin. (PAP)

swi/ mrt/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)