Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Nordex chce zainwestować 60 mln euro w farmę wiatrową

0
Podziel się:

60 mln euro chce zainwestować duńska firma Nordex w budowę 15 wiatraków w
gminie Orla (Podlaskie) - poinformował PAP Hubert Banaszkiewicz z tej firmy. Wójt gminy Orla Piotr
Selwesiuk deklaruje, że jeszcze w listopadzie gmina zakończy prace nad planem zagospodarowania
przestrzennego terenu, gdzie ma powstać inwestycja.

60 mln euro chce zainwestować duńska firma Nordex w budowę 15 wiatraków w gminie Orla (Podlaskie) - poinformował PAP Hubert Banaszkiewicz z tej firmy. Wójt gminy Orla Piotr Selwesiuk deklaruje, że jeszcze w listopadzie gmina zakończy prace nad planem zagospodarowania przestrzennego terenu, gdzie ma powstać inwestycja.

Wiatraki mają stanąć w dwóch miejscach. W okolicach wsi Topczykały i Spiczki ma być zbudowanych dziewięć turbin, kolejnych sześć masztów ma być usytuowanych w okolicach miejscowości Szczyty i Krywiatycze. Jak powiedział Banaszkiewicz, jedna turbina ma produkować 2,5 MW energii; łącznie wiatraki mają produkować około 37,5 MW (megawatów) energii odnawialnej.

Banaszkiewicz dodał, że celem firmy jest przygotowanie projektu łącznie z decyzją środowiskową, by móc ubiegać się o pozwolenie na budowę i być może już w 2010 roku rozpocząć inwestycję.

W miejscu, gdzie ma stanąć farma wiatrowa, od połowy czerwca trwają pomiary wiatru na specjalnie postawionym tam maszcie. Według Banaszkiewicza, warunki wiatrowe w tym miejscu są bardzo dobre. Przyznał jednak, że okres letni nie jest najbardziej miarodajny do prowadzenia takich badań, więc będą one kontynuowane. Badania mają pomóc w wybraniu najbardziej korzystnej lokalizacji pod wiatraki.

W październiku w Białymstoku podczas obrad Regionalnej Rady Ochrony Przyrody specjaliści będą opiniować wpływ innej planowanej farmy wiatrowej w Podlaskiem na środowisko, zwłaszcza na gatunki będące pod ochroną. To farma "Pietrowizna - zespół Jeleniewo", którą w gminie Jeleniewo na Suwalszczyźnie chce zbudować inny inwestor. Raport oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji powstał na zlecenie firmy Gamesa Energia Polska sp. z o.o., która zajmuje się budową i sprzedażą parków wiatrowych oraz przygotowywaniem takich inwestycji.

W ramach tego przedsięwzięcia w gminie Jeleniewo ma stanąć 9 wiatraków w rejonie wsi: Jeleniewo, Wołownia, Lenczewo, Prudziszki, Suchodoły, Białorigi i Rychtyn. Każda z turbin ma tam produkować po 3 MW energii.

Jesienią 2009 roku firma RWE Polska chce uruchomić już zbudowany Park Wiatrowy Suwałki. To 18 turbin o mocy 2,3 MW każda. Wiatraki stoją na pograniczu gmin Jeleniewo i Suwałki. (PAP)

kow/ pad/

euro
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)