Tadeusz Arłukowicz (PO) złożył w środę mandat radnego sejmiku województwa podlaskiego - pozostanie wiceprezydentem Białegostoku. Nowym, czwartym wiceprezydentem będzie natomiast Andrzej Meyer (PO) - poinformowano w środę na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Białymstoku.
Arłukowicz i Meyer uzyskali rekomendację władz PO do sprawowania funkcji wiceprezydentów. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski te kandydatury przyjął.
Arłukowicz pełnił funkcję wiceprezydenta w ostatniej kadencji samorządu i pozostanie na tym stanowisku. Przedstawiony w środę dziennikarzom Andrzej Meyer będzie jedyną nową osobą wśród najbliższych współpracowników prezydenta Truskolaskiego po jesiennych wyborach samorządowych. Na stanowiskach wiceprezydentów oprócz Arłukowicza pozostali bowiem Adam Poliński i Aleksander Sosna.
Andrzej Meyer (PO) będzie odpowiedzialny za sprawy mienia i geodezji w gminie Białystok - poinformował prezydent Tadeusz Truskolaski. Prezydent ocenił, że Meyer to osoba "merytoryczna".
Meyer ma objąć swoje obowiązki pod koniec lutego, gdy zakończy prowadzoną obecnie przez siebie działalność gospodarczą. 55-letni Meyer jest ekonomistą, prowadzi kancelarię podatkową, jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości. W przeszłości był związany z Kongresem Liberalno-Demokratycznym i Unią Wolności. Obecnie jest sekretarzem powiatowych struktur PO w Białymstoku. Był radnym Rady Miejskiej Białegostoku pierwszej kadencji w latach 1990-1994.
Tadeusza Arłukowicza zastąpi w sejmiku Danuta Kaszyńska - poinformowała w środę PAP dyrektor biura sejmiku województwa podlaskiego Bogumiła Karniewicz. Danuta Kaszyńska jest znana w środowisku biznesowym Białegostoku.
Arłukowicz jest trzecim radnym sejmiku, który złożył rezygnację z mandatu. Wcześniej zrobili to prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski.
Truskolaski jednocześnie ubiegał się o wybór na prezydenta Białegostoku i radnego sejmiku. Zrezygnował z bycia radnym, gdy w pierwszej turze wyborów został prezydentem Białegostoku na drugą kadencję. Mieczysław Czerniawski (SLD) zrezygnował w bycia radnym po wyborze w drugiej turze na prezydenta Łomży.
W podlaskim sejmiku po 11 mandatów mają PO i PiS, 5 mandatów ma PSL, 3 SLD. Rządzi koalicja PO-PSL.(PAP)
kow/ la/ gma/