Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Obchody 150. rocznicy powstania styczniowego

0
Podziel się:

Obchody 150. rocznicy powstania styczniowego rozpoczęły się w sobotę w
Podlaskiem. Trwać będą do niedzieli w uroczysku Piereciosy niedaleko Gródka. W ramach uroczystości
odtworzono bitwę, która miała miejsce w uroczysku.

*Obchody 150. rocznicy powstania styczniowego rozpoczęły się w sobotę w Podlaskiem. Trwać będą do niedzieli w uroczysku Piereciosy niedaleko Gródka. W ramach uroczystości odtworzono bitwę, która miała miejsce w uroczysku. *

Obchody honorowym patronatem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

Uroczystości odbyły się w uroczysku Piereciosy przy mogile 32 powstańców, którzy zginęli 29 kwietnia 1863 roku w tzw. bitwie pod Waliłami. Była to jedna z największych bitew powstania styczniowego na Białostocczyźnie.

Po mszy św., w której wzięli udział m.in. samorządowcy, wojewoda podlaski, leśnicy a także mieszkańcy odczytano Apel Poległych, przy mogile powstańców złożono kwiaty i zapalono znicze.

Odbyła się też rekonstrukcja tzw. bitwy pod Waliłami. Jak powiedział PAP nadleśniczy z Nadleśnictwa Waliły, Krzysztof Bozik, wzięły w niej udział dwie grupy rekonstrukcyjne, odgrywające powstańców i żołnierzy rosyjskich. W każdej z nich było po ok. 30 osób.

W uroczysku rozstawiono też obóz powstańczy. Można było wejść do środka szałasu i poznać warunki, w jakich żyli powstańcy. Powstał też obóz Kozaków. Bozik powiedział, że Kozaków na pewno podczas tej bitwy nie było, ale chciano pokazać grupę rekonstrukcyjną, która się do nich zgłosiła. W obozie kozackim atrakcją były konie.

Natomiast w niedzielę, w uroczysku Piereciosy, zaplanowano rodzinny piknik historyczny. Tego dnia zainteresowani również będą mogli obejrzeć rekonstrukcję. Zostanie otwarta też ścieżka edukacyjno-przyrodnicza po miejscach związanych z powstaniem styczniowym na terenie Puszczy Knyszyńskiej.

Szlak ma ok. 70 km długości, przebiega przez: Czarną Białostocką, Supraśl, Żednię i Waliły. Początek szlaku znajduje się w Czarnej Białostockiej, końcowym punktem trasy jest uroczysko Piereciosy w nadleśnictwie Waliły. (PAP)

swi/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)