Notowania

obchody
23.08.2009 16:40

Podlaskie: Obchody 90. rocznicy Powstania Sejneńskiego

# dochodzą inf. z dalszej części obchodów #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą inf. z dalszej części obchodów #

23.08 Suwałki (PAP) - Mieszkańcy Sejn (Podlaskie) obchodzili w niedzielę 90. rocznicę Powstania Sejneńskiego.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się przed południem mszą świętą w bazylice w Sejnach. Potem burmistrz Sejn Jan Stanisław Kap odsłonił tablicę pamiątkową z nazwiskami kilkudziesięciu osób poległych w powstaniu, którego celem było odbicie miasta zajętego przez Litwinów.

Podczas niedzielnych obchodów odtworzono historyczną wizytę marszałka Józefa Piłsudskiego w Sejnach. Marszałek wjechał do miasta bryczką. Potem wygłosił do mieszkańców przemowę z balkonu Pałacu Biskupiego. Jak informują historycy, nie zachowała się oryginalna treść ówczesnej odezwy do mieszkańców.

Główne uroczystości odbyły się przy pomniku Powstańców Sejneńskich, zbudowanym 10 lat temu w 80. rocznicę Powstania. Przedstawiciele władz miasta, powiatu i kombatanci złożyli tam kwiaty.

Wydarzenia sprzed 90 lat do dzisiaj budzą duże emocje wśród Polaków i Litwinów z tego terenu. Pomimo zaproszenia nie przybyli na uroczystości przedstawiciele mniejszości litewskiej.

W delegacji Starostwa Powiatowego w Sejnach znalazł się jedynie wicestarosta Romuald Witkowski, pochodzący z Puńska, miejscowości zwanej stolicą Litwinów w Polsce. "Porozumienie historyczne w tej sprawie jest potrzebne, chodzi głównie o chęci obu stron" - powiedział dziennikarzom Witkowski.

Zaznaczył, że bardzo ważnym gestem wobec Litwinów było złożenie w niedzielę przez stronę polską kwiatów pod pomnikiem litewskich ofiar powstania. Pomnik znajduje się na cmentarzu w Berżnikach koło Sejn.

Powstanie Sejneńskie jest ważnym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Powstańcy 90 lat temu dążyli do opanowania Sejn, zajmowanych w sierpniu 1919 roku przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.

23 sierpnia 1919 roku o godz. 3 rano rozpoczęło się powstanie. O godz. 6 miasto zostało zdobyte przez Polaków. 25 sierpnia z rana Litwini odbili miasto, ale tylko na kilka godzin. Powstańcy zostali wsparci przez 41 Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto.

Różne są dane na temat strat wśród powstańców. Mówi się o 22, 37 a nawet ponad 50 zabitych, wśród których były też osoby cywilne. (PAP)

bur/ pz/

Tagi: obchody, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz