Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Obchody żydowskiego święta Sukot w Tykocinie

0
Podziel się

W Tykocinie (Podlaskie) można było wziąć udział w niedzielę w świętowaniu
radosnego święta żydowskiego Sukot. Przy tamtejszej zabytkowej synagodze stanął tradycyjny szałas,
symbol Sukot. Tykociński Teatr Amatorski pokazał spektakl o żydowskich zwyczajach.

bEqCYCjp

W Tykocinie (Podlaskie) można było wziąć udział w niedzielę w świętowaniu radosnego święta żydowskiego Sukot. Przy tamtejszej zabytkowej synagodze stanął tradycyjny szałas, symbol Sukot. Tykociński Teatr Amatorski pokazał spektakl o żydowskich zwyczajach.

22 września przypada w tym roku czwarty dzień święta Sukot. Muzeum w synagodze w Tykocinie, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, rokrocznie stara się przybliżać tradycyjne święta żydowskie. Ma to przypominać kulturę i tradycję społeczności, która przez wiele pokoleń była nierozerwalnie związana z Tykocinem.

Święto Sukot, nazywane też świętem Szałasów lub świętem Kuczek, upamiętnia 40-letnią wędrówkę po pustyni po wyjściu narodu wybranego z Egiptu; w czasie wędrówki Izraelici musieli mieszkać w szałasach.

bEqCYCjr

Świąteczny szałas symbolizuje Eden, ogród rajski, ale musi być skromny, z nieszczelnym dachem, najlepiej pokrytym gałęziami z igliwia, po to, by było przez niego widać gwiazdy i by do środka mógł padać deszcz. Chodzi bowiem o to, by szałas nie dawał prawdziwej ochrony - ma to symbolizować, że prawdziwą ochroną i prawdziwym domem jest Bóg. Ściany dekoruje się kartkami z tekstami modlitw, choć widuje się na ścianach szałasów także np. barwne kobierce ze scenami biblijnymi bądź historycznymi czy ozdobne wieńce.

Ponieważ święto Sukot to także święto plonów, w szałasie ustawia się stół, na którym kładzie się żywność, przede wszystkim owoce. W czasach starożytnych podczas tego święta Żydzi pielgrzymowali do Jerozolimy, niosąc doroczne zbiory, aby złożyć z nich ofiarę w świątyni.

Święto trwa tydzień w Izraelu, a osiem dni w diasporze. Według tradycji, jeśli w tym czasie wierni nie mogą mieszkać w szałasie, to powinni tam spożywać przynajmniej dwa posiłki dziennie. W Izraelu obchody święta widać na każdym kroku właśnie dzięki szałasom wznoszonym na pamiątkę biblijnych wydarzeń na placach miejskich, przed domami, na płaskich dachach i balkonach.

Gmina żydowska istniała w Tykocinie od 1522 roku. Tamtejsza synagoga pochodzi z końca XVII wieku. Przestała pełnić funkcję świątyni w sierpniu 1941 roku, gdy w pobliskim Lesie Łopuchowskim Niemcy rozstrzelali blisko 2,5 tys. miejscowych Żydów. Do tego czasu, obok Polaków, mieszkało w Tykocinie osiemnaście pokoleń Żydów.

bEqCYCjx

Obecnie to miejsce licznych wycieczek Żydów z całego świata, którzy odwiedzają odrestaurowaną synagogę i tam się modlą. Szacuje się, że rocznie jest to kilkadziesiąt tysięcy osób, w dużej części młodzież, która uczestniczy w międzynarodowych programach edukacyjnych. (PAP)

rof/ pz/

bEqCYCjS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)