Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Otwarto nowe obiekty na przejściu granicznym w Siemianówce

0
Podziel się:

W piątek oficjalnie oddano do użytku nowe obiekty na kolejowym
polsko-białoruskim towarowym przejściu granicznym z Białorusią w Siemianówce (Podlaskie). Odprawy
graniczne odbywają się w nich od 1 stycznia 2014r.

bEEwiJgB

W piątek oficjalnie oddano do użytku nowe obiekty na kolejowym polsko-białoruskim towarowym przejściu granicznym z Białorusią w Siemianówce (Podlaskie). Odprawy graniczne odbywają się w nich od 1 stycznia 2014r.

Prace przy budowie nowych budynków na potrzeby odpraw granicznych prowadzonych przez straż graniczną i celników trwały od sierpnia 2012 r. Powstał m.in. budynek do odpraw fitosanitarnych, punkt takich odpraw ruszy w najbliższym czasie.

17,5 mln zł na tę inwestycję pochodzi ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz budżetu państwa. 6,5 mln zł dołożył wojewoda podlaski. Po rozbudowie, przejście zajmuje powierzchnię około 3,5 ha. Grunt pod budowę przekazała nieodpłatnie gmina Narewka.

bEEwiJgD

Przebudowa przejścia w Siemianówce znacznie poprawi warunki odpraw, co ma się przełożyć na wzrost ruchu towarowego na tym przejściu - podkreśla Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, który realizował inwestycję. Przedsiębiorcy oczekiwali rozbudowy tego przejścia, dotychczasowa infrastruktura nie spełniała wielu wymogów. Rozbudowa pozwoliła dostosować przejście do standardów UE i wymogów porozumienia z Schengen. Inwestycja ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa i szczelności granicy UE, czas odpraw ma być krótszy.

Z danych Izby Celnej w Białymstoku wynika, że w 2013 roku granicę w Siemianówce przekroczyło ponad 24,2 tys. wagonów; w 2012 roku było to 22,1 tys. wagonów. Skontrolowano blisko 3,9 tys. osób obsługujących pociągi towarowe. Pobrane w 2013 r. należności celne i podatkowe (VAT i akcyza) od towarów importowanych wyniosły ogółem blisko 63,5 mln zł.

Przez Siemianówkę najczęściej importowane są gaz propan-butan, węgiel kamienny, ciągniki rolnicze, ale też blacha stalowa, nawozy mineralne, cement czy pellet drzewny oraz słonecznikowy. Wartość importowanych towarów przekroczyła 427 mln zł, a ilość 441 mln ton. Artykuły pochodziły z 11 krajów, głównie z Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Eksportowane są natomiast głównie płyty wiórowe, panele podłogowe, meble i akcesoria meblowe, opakowania plastikowe i szklane oraz artykuły chemii budowlanej, a także akcesoria łazienkowe.

W 2013 roku oddział celny w Siemianówce obsłużył wywóz towarów do 22 krajów, głównie do Rosji, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, ale też Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Gruzji, Mongolii, Mołdawii, Szwajcarii, Norwegii czy Serbii. Wartość towarów eksportowanych przez przejście w Siemianówce w 2013 r. przekroczyła 250 mln zł. Przez to przejście wywieziono również towar o wartości 37 mln zł, który został odprawiony w 17 krajach UE. "Przyjeżdżają towary załadowane na tirach np. z Belgii, Holandii, Francji, które są odprawiane przez celników z Urzędu Celnego w Siemianówce - kończą procedurę odpraw granicznych - przeładowywane na rampie z samochodów do wagonów na torze szerokim i wywożone do Białorusi, albo przez Białoruś do Rosji, Kazachstanu i innych krajów" - wyjaśniono w komunikacie Izby Celnej.

bEEwiJgJ

Już wcześniej urząd wojewódzki informował, że po rozbudowie w Siemianówce ma być odprawianych 6-8 pociągów dziennie, przed rozbudową były to 4 pociągi w ciągu doby.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował również, że na półmetku jest rozbudowa sąsiedniego, drogowego przejścia granicznego z Białorusią w Połowcach, które jest również dofinansowane ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz z programu współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Nowe obiekty w Połowcach mają być oddane do użytku na początku 2015 r. - podała w komunikacie rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł. (PAP)

kow/ mki/

bEEwiJhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)