Notowania

wiadomości
01.03.2011 13:06

Podlaskie: Otwarto pierwszą w regionie klinikę rehabilitacji dzieci

Pierwszą w Podlaskiem Klinikę Rehabilitacji Dziecięcej otwarto we wtorek w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Powstała dzięki środkom z tzw. funduszy norweskich w ramach projektu "Dajmy szansę naszym dzieciom" realizowanego przez szpital.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Pierwszą w Podlaskiem Klinikę Rehabilitacji Dziecięcej otwarto we wtorek w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Powstała dzięki środkom z tzw. funduszy norweskich w ramach projektu "Dajmy szansę naszym dzieciom" realizowanego przez szpital. *

W nowej klinice jest 12 łóżek. Została wyposażona w sprzęt do hydroterapii, kinezyterapii. Do tej pory w dziecięcym szpitalu klinicznym działał jedynie mały pododdział rehabilitacyjny z pięcioma łóżkami dla małych pacjentów. Prace nad utworzeniem kliniki trwały od 2009 r.

Dr hab. Wojciech Kułak z UDSK, kierownik Kliniki Rehabilitacji, koordynator projektu powiedział dziennikarzom, że w placówce będą teraz mogły być rehabilitowane dzieci po głębokich urazach mózgowo-czaszkowych czy po wypadkach komunikacyjnych. Dzieci po wypadkach były do tej pory leczone na oddziałach ortopedii w różnych miejscach w regionie. Klinika będzie też leczyć dzieci z różnymi dysfunkcjami narządów ruchu, dzieci z chorobami wrodzonymi, nieprawidłowościami w rozwoju.

W klinice będą leczone dzieci, które wymagają rehabilitacji całodobowej i mieszkają daleko do Białegostoku i nie są w stanie codziennie przyjeżdżać do szpitala - powiedział dziennikarzom dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego Janusz Pomaski.

Klinika ma kontrakt z NFZ na poziomie 2010 roku, choć możliwości leczenia ma znacznie większe. Jej szef liczy jednak, że kontrakt będzie renegocjowany za kilka miesięcy, bo klinika będzie mogła przyjąć rocznie nawet kilkuset pacjentów.

Klinika jest głównym efektem projektu "Dajmy szansę naszym dzieciom", który obejmuje również szkolenia dla rodziców i personelu medycznego, a także wydawanie specjalistycznych filmów instruktażowych dla rodziców i opiekunów chorych dzieci nt. metod rehabilitacji.

Cały projekt kosztował 533,5 tys. euro, z czego dotacja z Norweskiego Mechanizmu Finansowego to 453,4 tys. euro. Pozostała kwota - ponad 80 tys. euro jest dotacją z Ministerstwa Zdrowia. Na sprzęt medyczny przeznaczono ponad 44 tys. euro.(PAP)

kow/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz