Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Pielgrzymka na uroczystości ku czci Męczennika Gabriela

0
Podziel się:

Około sześciuset osób bierze udział w poniedziałkowej pielgrzymce z
Białegostoku do Zwierek koło Zabłudowa (Podlaskie), na uroczystości ku czci Męczennika Gabriela -
patrona młodzieży prawosławnej. Główne obchody w Zwierkach odbędą się we wtorek.

Około sześciuset osób bierze udział w poniedziałkowej pielgrzymce z Białegostoku do Zwierek koło Zabłudowa (Podlaskie), na uroczystości ku czci Męczennika Gabriela - patrona młodzieży prawosławnej. Główne obchody w Zwierkach odbędą się we wtorek.

Pątnicy, jak co roku, spotkali się w cerkwi pw. Proroka Eliasza na Dojlidach w Białymstoku. Po wspólnej modlitwie wyruszyli do Zwierek. Mają do pokonania trasę niezbyt długą, bo niecałe 10 km.

W tym roku uczestników pielgrzymki jest nieco mniej, niż przed rokiem, co - zdaniem organizatorów z Bractwa Młodzieży Prawosławnej - może mieć związek z tym, iż w poniedziałek od rana pogoda w Białymstoku nie była najlepsza (choć po południu wyjrzało słońce), a także dlatego, iż dla niektórych osób to dzień pracy (przed rokiem 2 maja wypadł w niedzielę).

W pielgrzymce biorą udział przede wszystkim młodzi ludzie, są też rodziny z małymi dziećmi w wózkach. Wierni idą do Zwierek z własnymi intencjami. Starsi proszą męczennika Gabriela o zdrowie dla siebie czy bliskich, młodzież - także np. o powodzenie ma maturze czy dostanie się do wymarzonej szkoły. Gdy dotrą do żeńskiego klasztoru w Zwierkach, gdzie jest cerkiew pod wezwaniem męczennika Gabriela, wezmą udział w inauguracji obchodów, a część z nich zostanie na całonocnym czuwaniu przed główną liturgią we wtorek przed południem.

Specjalnie na uroczystości, do cerkwi w Zwierkach zostanie przywieziony z Białegostoku sarkofag z relikwiami świętego. Od prawie 20 lat przechowywane są one bowiem w białostockiej cerkwi katedralnej św. Mikołaja. W przyszłości, gdy cerkiew w Zwierkach zostanie wykończona, trafią tam na stałe.

Męczennik Gabriel urodził się w 1684 roku. Gdy miał 6 lat, został w nieznanych okolicznościach uprowadzony z domu i zamordowany, a jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości.

Na tym cmentarzu chowano również dzieci, które zmarły podczas zarazy w 1720 r. W trakcie jednego z pogrzebów przypadkiem odkopano ciało Gabriela. Okazało się, że jest ono w nienaruszonym stanie. Cudownie ocalałe szczątki męczennika przeniesiono do krypty w cerkwi w Zwierkach. Uważa się, że wydarzenie to przyczyniło się do ustania epidemii.

Kult Gabriela rósł z biegiem lat, głównie za sprawą uzdrowień przy jego grobie. W 1746 r. relikwie przeniesiono do Zabłudowa, a potem przez wiele lat wędrowały po Kresach Wschodnich. Trafiły do Słucka, Mińska i Grodna na Białorusi. W 1992 r. uroczyście przeniesiono je do białostockiej katedry św. Mikołaja. Rocznica ich przeniesienia jest ważną uroczystością dla prawosławnych w naszym kraju.

Relikwiami Gabriela opiekują się siostry zakonne z monasteru Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo mieścił się on w białostockich Dojlidach, we wrześniu 2008 roku został przeniesiony do Zwierek, gdy został tam wybudowany nowy dom zakonny przy wykańczanej cerkwi. W 2007 roku w lesie w pobliżu tej świątyni, postawiono krzyż upamiętniający miejsce pochówku Gabriela w 1690 roku. (PAP)

rof/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)