Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Pilotażowy program elektronicznych usług dla ludności

0
Podziel się:

Wyeliminowanie papierowych zaświadczeń o
dochodach dla klientów ośrodków pomocy społecznej - to jeden z
celów pilotażowego projektu podlaskiej administracji publicznej,
którego realizację rozpoczęto w Białymstoku.

*Wyeliminowanie papierowych zaświadczeń o dochodach dla klientów ośrodków pomocy społecznej - to jeden z celów pilotażowego projektu podlaskiej administracji publicznej, którego realizację rozpoczęto w Białymstoku. *

Trójstronne porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek Witold Drożdż, podsekretarz stanu w MSWiA, odpowiedzialny za informatyzację administracji publicznej, a także wojewoda podlaski Maciej Żywno oraz marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański.

Projekt elektronicznego udostępniania usług dla ludności wdrażany w województwie podlaskim jest pilotażowy w skali kraju. Jego ważną częścią jest ścisła współpraca administracji rządowej i samorządowej. Docelowo ma umożliwić załatwianie każdej sprawy urzędowej za pomocą internetu.

W pierwszej kolejności na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP, utworzonej przez MSWiA, uruchomione zostaną dwie usługi, które w ramach pilotażu świadczone będą mieszkańcom Białegostoku. Będą to: "Zakładanie działalności gospodarczej" oraz "Wydawanie zaświadczeń o dochodach na rzecz mieszkańców województwa podlaskiego ubiegających się o świadczenia społeczne lub rodzinne w ośrodkach pomocy społecznej".

"Szczególnie usługa dotycząca zaświadczeń o dochodach ma charakter prospołeczny i jest przykładem sprawnego działania administracji publicznej" - powiedział PAP Mariusz Madejczyk, pełnomocnik wojewody podlaskiego ds. informatyzacji województwa.

Dzięki niej klient instytucji pomocy społecznej, który na przykład ubiega się o świadczenia społeczne czy rodzinne, nie będzie musiał dostarczać do kolejnych urzędów zaświadczenia o dochodach, ponieważ dane o zarobkach przekażą między sobą same urzędy. W realizacji tej usługi współpracować będą ze sobą: dwa miejskie urzędy skarbowe, miejski ośrodek pomocy rodzinie oraz miejscowy oddział ZUS.

Zdaniem Madejczyka, usługi odciążą jednocześnie urzędników, którzy nie będą musieli drukować zaświadczeń z systemów informatycznych po to tylko, aby po przeniesieniu ich przez klienta, informacja ta miała być wpisywana do systemu informatycznego innego urzędu. Rocznie urzędy skarbowe woj. podlaskiego wystawiają ok. 300 tys. zaświadczeń o dochodach na potrzeby świadczeń społecznych i rodzinnych.

Pilotaż ma również wskazać i przekazać następnie MSWiA, które ma inicjatywę ustawodawczą w zakresie zmiany prawa administracyjnego, informację o problemach na drodze do wdrażania elektronicznych usług dla ludności.

Jednym z nich jest m.in. konieczność posiadania tzw. podpisu kwalifikowanego oraz fakt, że w świetle obowiązującego prawa zaświadczenie o dochodach musi być dostarczone do urzędu w formie papierowej.

Projekt "Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego" realizowany jest przez podlaską administrację rządową i samorządową od połowy 2007 roku. Został też wpisany na listę projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego, a na jego realizację zarezerwowano 51 mln euro.(PAP)

mwi/ la/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)