Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Powstał największy w Polsce szpital-laboratorium

0
Podziel się

Laboratorium Ratownictwa Medycznego i Procedur Medycznych z oddziałami
szpitalnymi i pacjentami-fantomami powstało w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach
(Podlaskie). To najnowocześniejsza taka placówka w kraju.

bEpOdedN

Laboratorium Ratownictwa Medycznego i Procedur Medycznych z oddziałami szpitalnymi i pacjentami-fantomami powstało w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach (Podlaskie). To najnowocześniejsza taka placówka w kraju.

Laboratorium to w pełni wyposażona placówka szpitalna, gdzie można symulować zadania medyczne oraz przeprowadzać ćwiczenia dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników, strażaków i policjantów.

"Tak wyposażonego i tak rozbudowanego laboratorium nie ma w kraju. Na uczelniach są mniejsze laboratoria. Tu można prowadzić zadania interdyscyplinarne w wielu dziedzinach medycyny jednocześnie" - powiedział PAP Robert Pałka z Europejskiego Centrum Doradztwa, które zostało operatorem laboratorium.

bEpOdedP

Szpital ma 700 metrów kw. Jest tam szpitalny oddział ratunkowy, oddział intensywnej opieki medycznej, symulator sali chirurgicznej, sala ginekologiczno-położnicza, sala działań pooperacyjnych oraz sala opieki pielęgniarskiej i procedur pielęgniarskich.

"Tak jak w każdym szpitalu mamy tutaj wszystkie urządzenia i sprzęt medyczny, a zamiast pacjentów - symulatory w postaci specjalnych fantomów imitujących czynności życiowe" - powiedział PAP Pałka. Według niego placówka daje nieograniczone możliwości badań, szkoleń, kursów i symulacji wielu zdarzeń medycznych.

Wśród fantomów jest m.in. symulator porodu, matka i noworodek. W placówce można przeprowadzić nie tylko symulację porodu, ale i wielu powikłań poporodowych. W jednej z sal znajduje się symulator badania USG jamy brzusznej.

Jak informuje Pałka, w laboratorium mają pracować specjalni trenerzy symulacji. Na początku ma ich być 20. Niedługo zostanie przeprowadzony kurs dla takich trenerów.

bEpOdedV

W szpitalu pojawi się także ambulans. Laboratorium ogłosiło przetarg na taki pojazd. Ambulans będzie symulował podróż pacjenta od miejsca wypadku do szpitala, uwzględniając korki, warunki pogodowe i stan dróg. Kierowca będzie miał wrażenie, że porusza się prawdziwą karetką.

Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach wydał na szpital 5,2 mln zł. (PAP)

bur/ mrt/ bk/

bEpOdeeq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)