Notowania

wiadomości
10.03.2011 16:38

Podlaskie: Powstaną bajkowe pokoje dla podopiecznych hospicjum

# dochodzi więcej szczegółów #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi więcej szczegółów #

10.03. Białystok (PAP) - Białostockie Hospicjum dla Dzieci, zajmujące się nieuleczalnie chorymi w ich domach, do końca kwietnia wyremontuje i wyposaży pierwszy "Bajkowy pokój" dla dwójki swoich podopiecznych - poinformowała w czwartek organizacja.

Liczy, że zebranych dotąd 18 tys. zł starczy na przygotowanie takich pokoi także dla kolejnych chorych dzieci.

Pieniądze potrzebne do realizacji projektu pod nazwą "Bajkowe pokoje", prowadząca hospicjum Fundacja "Pomóż im", pozyskała m.in. ze sprzedaży biletów na imprezę charytatywną, która odbyła się pod koniec lutego w Pałacu Branickich w Białymstoku i z przeprowadzonej na niej licytacji.

Działalność hospicjum polega na opiekowaniu się poważnie chorymi dziećmi w ich domach. Obecnie zajmuje się ono grupą 25 osób, w wieku od roku do 20 lat.

Jak powiedział PAP lekarz hospicjum Dariusz Kuć, hospicjum zajmuje się dziećmi w ich domach, ponieważ jest to miejsce, w którym chore dzieci czują się bezpiecznie. Dodał, że umierające dziecko ma prawo do "odchodzenia w domowej atmosferze, w otoczeniu, które zna, wśród swoich najbliższych". Powiedział, że jeśli jest możliwość, aby spędziło swoje ostatnie dni w domu, to powinno się mu to umożliwić.

Na razie gotowy jest projekt pokoju dla rodzeństwa ze wsi koło Siemiatycz; dzieci cierpią na rzadką chorobę genetyczną: nie chodzą, nie są rozwinięte intelektualnie, niedowidzą i wymagają ciągłej opieki. W ich pokoju znajdą się m.in. specjalne łóżka rehabilitacyjne, sprzęt grający i głośniki, aby dzieci mogły słuchać swojej ulubionej muzyki. Ściany przy łóżkach zostaną pokryte wykładziną, aby maluchy dotykiem poznawały przestrzeń. Zostaną zamontowane światłowody i lampy, z ciągłym światłem o różnych barwach.

Koordynatorka projektu Patrycja Krajewska z Fundacji "Pomóż im" powiedziała, że zgłosiła się już firma, która wyremontuje pokój. Obecnie zamawiane są potrzebne materiały i przedmioty, a remont zakończy się przed świętami wielkanocnymi. "Chcielibyśmy, aby dzieci mogły w święta być już w swoim nowym pokoju" - dodała.

Jak dodał Kuć, wyremontowane pokoje mają być ładne i funkcjonalne, a także pomocne w rozwoju dzieci.

Oprócz remontowania pokoi, fundacja finansuje inne projekty na rzecz ciężko chorych dzieci, np. malowanie ścian pomieszczeń kliniki onkologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

(PAP)

swi/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz