Notowania

wiadomości
09.03.2012 10:04

Podlaskie: Pożar wysuszonych łąk w Biebrzańskim Parku Narodowym

Ok. 70 hektarów łąk spłonęło w trudnodostępnym terenie, w północnej części Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pożar nie zagrażał ludziom, nie ma też większych strat w środowisku przyrodniczym - poinformował PAP zastępca dyrektora BPN Andrzej Grygoruk.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ok. 70 hektarów łąk spłonęło w trudnodostępnym terenie, w północnej części Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pożar nie zagrażał ludziom, nie ma też większych strat w środowisku przyrodniczym - poinformował PAP zastępca dyrektora BPN Andrzej Grygoruk. *

Pożar wybuchł w czwartek na terenie leżącym na granicy gmin Lipsk i Sztabin, w piątek został opanowany. Pracownicy parku narodowego oceniają, że spłonęło ok. 70 ha turzycowisk.

Pożar miał miejsce w trudno dostępnym, podmokłym terenie. Jak powiedział PAP rzecznik prasowy podlaskich strażaków Marcin Janowski, dlatego nie było tam możliwości prowadzenia typowej akcji gaśniczej z użyciem sprzętu.

Ponieważ ogień pojawił się w miejscu, gdzie nie zagrażał ludziom i lasowi, akcję dozoru przejęli pracownicy parku, a straż pożarna miała być wzywana jedynie w przypadku poważnego rozprzestrzenienia się ognia. Straż parkowa sama poradziła sobie jednak z ogniem.

Przyczyna pożaru nie jest na razie znana, ale z racji miejsca - wszystko wskazuje na umyślne lub nie, ale podpalenie. Pracownicy parku przypuszczają, że sprawcami mogą być np. wędkarze.

Andrzej Grygoruk przypomniał, że wypalanie łąk jest karalne. (PAP)

rof/ malk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz