Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Prawomocnie umorzono śledztwo związane z rodziną z Hipolitowa

0
Podziel się

Nie będzie wznowienia śledztwa, dotyczącego działań służb i instytucji
opiekuńczych wobec rodziny z Hipolitowa (Podlaskie). Sąd w Zambrowie nie uwzględnił bowiem w piątek
zażalenia, które na decyzję prokuratury o jego umorzeniu złożył Rzecznik Praw Dziecka.

bEqBDvQl

Nie będzie wznowienia śledztwa, dotyczącego działań służb i instytucji opiekuńczych wobec rodziny z Hipolitowa (Podlaskie). Sąd w Zambrowie nie uwzględnił bowiem w piątek zażalenia, które na decyzję prokuratury o jego umorzeniu złożył Rzecznik Praw Dziecka.

Śledztwo dotyczyło rodziny kobiety, która została oskarżona o zabójstwo pięciorga swoich nowonarodzonych dzieci. Jej proces powinien rozpocząć się w przyszłym miesiącu.

Oprócz głównego wątku, dotyczącego zabójstw, Prokuratura Okręgowa w Łomży prowadziła również śledztwo dotyczące działań różnych służb i instytucji opiekuńczych wobec tej rodziny.

bEqBDvQn

Była ona bowiem objęta pomocą i kontrolą socjalną, a także nadzorem kuratora sądowego. Nikt jednak nie zauważył kolejnych ciąż i faktu, że w rodzinie nie przybywa dzieci. Dopiero w czerwcu 2012 roku pracownik socjalny przekazał policji notatkę o możliwości popełnienia przestępstwa. Po kilku miesiącach badania sprawy, jesienią ubiegłego roku kobieta została zatrzymana i aresztowana.

Formalnie w śledztwie chodziło o niedopełnienie przez funkcjonariuszy publicznych obowiązku powiadomienia organów ścigania o czynie zabronionym ściganym z urzędu oraz o zaniechanie przez funkcjonariuszy publicznych niezwłocznego wyjaśnienia, w drodze postępowania karnego, uzyskanych informacji o zaistniałym przestępstwie. Sprawa dotyczyła okresu czerwiec-październik 2012 roku.

Kobiecie postawiono zarzuty zabójstwa, ale w wątku dotyczącym pomocy tej rodzinie prokuratura śledztwo umorzyła.

Uznała bowiem, że w działaniach tych służb i instytucji (np. pomocy społecznej w gminie Stawiski oraz kurateli sądowej z Łomży) brak było znamion czynu zabronionego, a ewentualne nieprawidłowości miały charakter dyscyplinarny, a nie karny.

bEqBDvQt

Zażalenie złożył Rzecznik Praw Dziecka, który jesienią ub. roku składał zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie RPD było następstwem jego kontroli dotyczącej działania różnych służb w związku z tragedią w Hipolitowie.

Zażaleniem powinien był zająć się Sąd Rejonowy w Łomży, ale jego sędziowie wyłączyli się ze sprawy by nie być posądzanymi o stronniczość. W piątek zażalenie rozpoznał Sąd Rejonowy w Zambrowie i zdecydował, że nie zasługuje ono na uwzględnienie. Oznacza to, że postanowienie o umorzeniu jest prawomocne.

41-letnia mieszkanka Hipolitowa, którą zatrzymano i aresztowano pod koniec października ub. roku, została oskarżona o zabójstwa pięciorga swych nowo narodzonych dzieci, urodzonych w 2000, 2003, 2008, 2010 i 2012 roku, trzech chłopców i dwóch dziewczynek. Akt oskarżenia trafił dwa tygodnie temu do Sądu Okręgowego w Łomży. (PAP)

rof/ pz/

bEqBDvQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)