Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Prawosławne uroczystości w Krynoczce

0
Podziel się

W położonym w Puszczy Białowieskiej prawosławnym sanktuarium w Krynoczce
koło Hajnówki (podlaskie) zakończyły się we wtorek obchody Święta Zesłania Ducha Świętego.

bEiNNNvp

W położonym w Puszczy Białowieskiej prawosławnym sanktuarium w Krynoczce koło Hajnówki (podlaskie) zakończyły się we wtorek obchody Święta Zesłania Ducha Świętego.

To jedna z najważniejszych uroczystości w prawosławnym kalendarzu liturgicznym i główne święto w Krynoczce. W obchodach wzięły udział tłumy wiernych z okolicznych miejscowości. Głównej liturgii przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Sanktuarium w Krynoczce jest znane z cudownego źródła. Podobnie jak ma to miejsce w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce, wierni obmywali się wodą ze źródła, potem wycierali się chusteczkami i zostawiali je na miejscu.

bEiNNNvr

Wielu wiernych zabierało wodę do domów, by podzielić się nią z tymi, którzy na uroczystość przyjechać nie mogli. Wierzą, że woda ma cudowne właściwości, pomaga w chorobach, a poświęcone nią domy i zabudowania ominą nieszczęścia.

Pierwsze wzmianki o cudownym źródle w Krynoczce pojawiły się jeszcze w średniowieczu. Według przekazów, zatrzymali się tam mnisi kijowscy i odkryli niezwykłe, uzdrawiające właściwości wody. Miejscowy kult cudownego źródła zaczął się jednak dopiero 160 lat temu. W 1848 roku powstała tam drewniana cerkiew pod wezwaniem Braci Męczenników Machabejskich.

W okresie międzywojennym uroczystości w Krynoczce gromadziły rzesze wiernych i duchowieństwa. W czasach PRL-u kult tego miejsca przygasł, zwłaszcza za sprawą ograniczeń administracyjnych korzystania ze źródła, które znajdowało się na terenie jednostki wojskowej.

Od lat 90. ubiegłego wieku zainteresowanie wiernych Krynoczką, zwłaszcza mieszkańców województwa podlaskiego, wciąż wzrasta.(PAP)

bEiNNNvx

rof/ wkr/ mhr/

bEiNNNvS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)