Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Prawosławni i muzułmanie też odwiedzają cmentarze 1 listopada

0
Podziel się

W województwie podlaskim, gdzie żyją przedstawiciele różnych wyznań, także
prawosławne i muzułmańskie cmentarze są odwiedzane w katolicki Dzień Wszystkich Świętych. Wynika to
jednak przede wszystkim z tradycji życia w diasporze.

bEpDgtTV

W województwie podlaskim, gdzie żyją przedstawiciele różnych wyznań, także prawosławne i muzułmańskie cmentarze są odwiedzane w katolicki Dzień Wszystkich Świętych. Wynika to jednak przede wszystkim z tradycji życia w diasporze.

Oddawanie czci zmarłym 1 listopada nie należy do tradycji Cerkwi, a uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest w prawosławiu w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego (zwanym Pięćdziesiątnicą).

Jest jednak kilka innych dni w roku, w których wierni Cerkwi odwiedzają groby bliskich i szczególnie modlą się za zmarłych. Najważniejszym czasem na wspominanie zmarłych jest okres paschalny, po Wielkiej Nocy. W tym czasie jest to przede wszystkim tzw. Radonica - wypadająca w drugi wtorek po Zmartwychwstaniu Pańskim.

bEpDgtTX

W cerkiewnym kalendarzu liturgicznym w listopadzie również przypada jeden z tradycyjnych dni wspominania i modlitw za zmarłych. Jest to tzw. sobota rodzicielska, czyli sobota przed - przypadającym 8 listopada - dniem Św. Dymitra. Wtedy wielu prawosławnych również odwiedza groby swych bliskich. W tym roku przypada ona 2 listopada.

Ks. Anatol Szymaniuk, rzecznik prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej zwrócił jednak uwagę, że wspominanie zmarłych w tę sobotę nie jest to tradycja powszechna w całym prawosławiu, a w naszym kraju przejęta została z Cerkwi rosyjskiej. Dodał, że tzw. sobota rodzicielska, to raczej dzień modlitw w cerkwiach, niż nad grobami.

Zwyczaj odwiedzania przez prawosławnych cmentarzy także 1 listopada już się jednak upowszechnił, zwłaszcza w dużych miastach. Ma to związek z tym, że robi tak zdecydowana większość społeczeństwa, poza tym jest to dzień wolny od pracy, co pozwala prawosławnym odwiedzić groby bliskich położone dalej od miejsca zamieszkania. Dlatego np. w Białymstoku w wielu prawosławnych parafiach także 1 listopada duchowni odwiedzają cmentarze i święcą groby, odprawiane są nabożeństwa za zmarłych.

W województwie podlaskim są też największe w kraju skupiska wyznawców islamu. W tej religii nie ma świąt ku czci zmarłych i nie ma kultu świętych. 1 listopada to jednak ważny dzień, szczególnie dla rodzin mieszanych i możliwość odwiedzenia grobów na mizarach (muzułmańskich cmentarzach) przez tych, którzy muszą z daleka dojechać. W połowie października muzułmanie obchodzili 4-dniowe Święto Ofiarowania (Kurban Bajram), jedno z dwóch najważniejszych w roku i wówczas także odwiedzali groby.

bEpDgtUd

Jak powiedział PAP przewodniczący muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach (Podlaskie) Bronisław Talkowski, przyjął się taki zwyczaj, że Tatarzy odwiedzają też 1 listopada groby swoich bliskich. "To wpływ sąsiedztwa z katolikami i prawosławnymi, którzy w pierwszych dniach listopada odwiedzają zmarłych" - dodał Talkowski.

Jeszcze przed wojną w granicach Polski były 33 muzułmańskie cmentarze. Obecnie są tylko trzy czynne zabytkowe nekropolie: przy meczetach w Bohonikach i Kruszynianach (oba mizary w województwie podlaskim są wpisane do rejestru zabytków) oraz w Warszawie. Istnieje też kilkanaście kwater muzułmańskich na cmentarzach komunalnych w całym kraju.

Mizar w Kruszynianach został założony najprawdopodobniej pod koniec XVII wieku - najstarszy odnaleziony nagrobek pochodzi z 1696 roku. W ubiegłym roku gmina odnowiła tam 14 nagrobków. W przyszłym, jeśli uda się pozyskać środki, renowacji zostanie poddanych kolejnych 24.

Liczbę wszystkich wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ocenia się na 550-600 tys. osób; wyznających islam Polaków - na 5 tys. osób. Największe w kraju skupiska prawosławnych i wyznawców islamu są w województwie podlaskim.(PAP)

bEpDgtUe

rof/ swi/ mki/

bEpDgtUy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)