Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
producenci
01.06.2008 15:58

Podlaskie: Producent bimbru zatrzymany na gorącym uczynku

46-letniego mieszkańca Czarnej Białostockiej zatrzymali policjanci na gorącym uczynku, w czasie nielegalnej produkcji alkoholu w leśnej bimbrowni niedaleko Gródka (podlaskie).

Podziel się
Dodaj komentarz

46-letniego mieszkańca Czarnej Białostockiej zatrzymali policjanci na gorącym uczynku, w czasie nielegalnej produkcji alkoholu w leśnej bimbrowni niedaleko Gródka (podlaskie).

W fabryczce znaleźli m.in. kompletną linię do produkcji, ponad tysiąc litrów zacieru oraz 60 litrów gotowego alkoholu - poinformował PAP w niedzielę Andrzej Baranowski z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Zatrzymanemu mężczyźnie grozi do dwóch lat więzienia. Po zabezpieczeniu śladów i zebraniu dowodów potrzebnych do postępowania sądowego, bimbrownia nie została zniszczona, jak to zwykle ma miejsce, ale przekazana na przechowanie Podlaskiemu Muzeum w Białymstoku.

Może się bowiem okazać, że elementy leśnej fabryczki posłużą do tworzenia ekspozycji poświęconej bimbrownictwu. Po zakończeniu postępowania sądowego, zamiast decyzji o zniszczeniu, sąd może podjąć decyzję o przekazaniu linii muzealnikom.

Za regionalne "zagłębie bimbrownicze" na Podlasiu uchodzi Puszcza Knyszyńska, zwłaszcza w okolicach Czarnej Białostockiej i Gródka.

Tradycja tego procederu sięga w regionie nawet czasów carskich, a alkohol produkowany jest nie tylko w leśnych bimbrowniach, których likwidację policja nagłaśnia, ale także - w mniejszych skali - w gospodarstwach.

Leśne bimbrownie są lokalizowane w pobliżu ujęć wodnych, często z dala od zamieszkanych miejsc. Podlaskie znane jest z bimbru do tego stopnia, że grupa białostoczan zgłosiła pomysł powołania stowarzyszenia, które miałoby się zająć zorganizowaniem muzeum bimbrownictwa. (PAP)

rof/ dym/

Tagi: producenci, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz