Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Prokuratura sprawdzi, czy doszło do propagowania faszyzmu

0
Podziel się

Policja i prokuratura w Białymstoku badają, czy można mówić o publicznym
propagowaniu faszyzmu w przypadku napisów i malunków, odkrytych przez policjantów na ścianach przy
siłowni, urządzonej w jednej z prywatnych piwnic.

bErtNuOJ

Policja i prokuratura w Białymstoku badają, czy można mówić o publicznym propagowaniu faszyzmu w przypadku napisów i malunków, odkrytych przez policjantów na ścianach przy siłowni, urządzonej w jednej z prywatnych piwnic.

Chodzi o piwnicę w jednym z bloków na osiedlu Leśna Dolina. Policja odkryła tam wymalowane na ścianach m.in. krzyże celtyckie, swastyki czy gwiazdę Dawida na szubienicy - poinformował we wtorek rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski.

Siłownię urządził 23-letni białostoczanin, a policja trafiła tam, sprawdzając miejsca gdzie gromadzą się osoby powiązane ze środowiskiem białostockich skinheadów i pseudokibiców.

bErtNuOL

"W pomieszczeniu mundurowi zastali dwóch mężczyzn, w wieku 22 i 23 lat, znanych policji z powiązań ze środowiskiem liderów białostockich skinheadów. Funkcjonariusze odnaleźli tam również rozmaite noże, kastet, czy też atrapę pistoletu" - dodał Baranowski.

Materiały zostały skierowane do prokuratury. PAP nie udało się ustalić we wtorek w Prokuraturze Rejonowej Białystok-Południe, czy wszczęte zostanie śledztwo dotyczące podejrzeń publicznego propagowania faszyzmu czy nawoływania do nienawiści na tle rasowym czy narodowościowym.

Policja poinformowała też, że wystąpiła do administratora budynku o podjęcie działań w celu usunięcia treści nawołujących do nienawiści na tle narodowościowym, a także o zbadanie sposobu wykorzystywania pomieszczeń piwnicznych przez najemcę lokalu.

Jak powiedział PAP prezes spółdzielni Słoneczny Stok Jerzy Cywoniuk (osiedle Leśna Dolina należy do tej spółdzielni), siłownia znajdowała się w prywatnej piwnicy, przynależącej do jednego z mieszkań w tym bloku. Dodał, że nikt nie uzgadniał ze spółdzielnią jej działalności.

bErtNuOR

Cywoniuk powiedział też, że napisy, które znajdowały się wokół piwnicy, zostały już zamalowane. Dodał, że wstęp do piwnic mają tylko mieszkańcy bloku i administracja; żeby tam się dostać, potrzebny jest klucz.

We wtorkowym komunikacie podlaska policja wylicza też sprawy dotyczące przypadków propagowania faszyzmu czy nawoływania do nienawiści, które udało się zakończyć aktami oskarżenia lub sprawy w toku.

Wymienia m.in. oskarżenie czterech mężczyzn o znieważanie i naruszanie nietykalności osobistej Roma (proces w tej sprawie trwa - PAP), kolejnego o atak i obelgi pod adresem czarnoskórego mieszkańca Białegostoku, trzech następnych oskarżonych o pobicie i znieważenie w autobusie młodego Czeczena oraz sprawę mężczyzny, który stanie przed sądem pod zarzutem znieważenia i gróźb pod adresem polsko-hinduskiego małżeństwa, poprzez publikacje w internecie.

Policja poinformowała też, że w dalszym ciągu toczy się jeszcze i "jest w bardzo zaawansowanej fazie" śledztwo dotyczące podpalenia drzwi mieszkania, gdzie mieszka z rodziną polsko-hinduskie małżeństwo.

bErtNuOS

Podpalenie miało miejsce w maju na tym samym osiedlu, gdzie mundurowi odkryli piwnicę z siłownią. Sprawa podpalenia zapoczątkowała szereg intensywniejszych działań nie tylko organów ścigania, ale także akcje o charakterze społecznym, które mają pokazywać sprzeciw wobec takich aktów rasizmu i ksenofobii. (PAP)

rof/ swi/ pz/

bErtNuPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)