Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Przemyt papierosów w ładunku papierowych ręczników

0
Podziel się

Przemyt prawie 210 tys. paczek papierosów o rynkowej wartości blisko 1,7
mln zł udaremnili w czasie wspólnej akcji funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego i podlascy
celnicy w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku. Kontrabanda była ukryta w transporcie
papierowych ręczników.

bEiGpnrF

Przemyt prawie 210 tys. paczek papierosów o rynkowej wartości blisko 1,7 mln zł udaremnili w czasie wspólnej akcji funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego i podlascy celnicy w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku. Kontrabanda była ukryta w transporcie papierowych ręczników.

Jak poinformowała w piątek policja, papierosy były przewożone litewskim tirem. 41-letni kierowca twierdził, że jedzie do Czech z ładunkiem papierowych ręczników zapakowanych w kartony.

Służby nie podają, jak wpadły na ślad przemytu. Ładunek tira został najpierw prześwietlony przy użyciu urządzenia rtg, potem pies wyszkolony do tropienia kontrabandy papierosów także wskazał, że w paczkach są nie tylko ręczniki.

bEiGpnrH

Jak podała policja, funkcjonariusze CBŚ ustalają teraz, czy zatrzymany kierowca był członkiem zorganizowanej grupy przestępczej oraz skąd pochodziły papierosy i kto miał być ich odbiorcą. Postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu wszczęli podlascy celnicy. Za przemyt dużej ilości papierosów grozi do 5 lat więzienia.

Podobny przemyt, w podobnej wspólnej akcji koło Budziska, celnicy i CBŚ odkryli przed miesiącem. 170 tys. paczek papierosów o wartości ok. 1,3 mln zł przewożono w łotewskiej ciężarówce z ładunkiem kartonu.

Według statystyk podlaskich służb granicznych i celnych, przemyt papierosów z Litwy rośnie. W wynikach celników 2009 rok był rekordowy pod względem wykrytego przemytu papierosów, bo zatrzymali ponad 100 mln sztuk papierosów.

Przemytnicy wciąż starają się być sprytniejsi od służb i papierosy ukrywają w najróżniejszych towarach i skrytkach. W ostatnich miesiącach były to m.in. transporty mebli, blachy, drewna, grafitu, a nawet ziarnistej kawy w puszkach.

bEiGpnrN

Przestępcza aktywność na tej granicy wynika z faktu, że przemytnicy liczą na brak kontroli na tzw. wewnętrznej granicy UE, a taką jest granica Polski z Litwą. W pobliżu przejść pełnią jednak służbę grupy mobilne celników i Straży Granicznej, współpracuje też z nimi CBŚ.

Prowadzona jest również przez nie tzw. analiza ryzyka, dzięki czemu - mimo coraz wymyślniejszych prób przemytu papierosów - udaje się wytypować duże ładunki kontrabandy.(PAP)

rof/ itm/ jra/

bEiGpnsi
podlaskie
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)