Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Radni wybrali prezydium sejmiku województwa

0
Podziel się:

PSL
#

bEJZseJN

PSL #

09.12. Białystok (PAP) - Radny z listy PSL Bogdan Dyjuk został w czwartek wybrany na przewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego nowej kadencji. Nie miał kontrkandydata. PO i PSL zawarły porozumienie, że kandydata na marszałka województwa przedstawi Platforma.

W 30-osobowym sejmiku województwa podlaskiego PO i PiS mają po 11 mandatów, PSL - pięciu, zaś pozostałe trzy - SLD. Przy obecności 27 radnych, za kandydaturą Dyjuka głosowało 17 osób, 10 wstrzymało się od głosu.

bEJZseJP

Bogdan Dyjuk to doświadczony samorządowiec, radny poprzedniej kadencji sejmiku (wówczas kandydował z listy PO i był wiceprzewodniczącym), wcześniej także radny Rady Miejskiej w Augustowie. Od 20 lat jest dyrektorem Augustowskiego Centrum Edukacyjnego. Jest bezpartyjny.

Radni wybrali też trzech zastępców przewodniczącego, radnych z list: PO, PiS i SLD.

Jak poinformowali w czwartek dziennikarzy przewodniczący sejmikowych klubów radnych PO i PSL: Jacek Piorunek i Mikołaj Janowski, tego dnia doszło do podpisania umowy koalicyjnej radnych obu ugrupowań.

Właśnie na mocy tego porozumienia został wybrany przedstawiciel ludowców na przewodniczącego sejmiku. Marszałkiem ma zostać kandydat Platformy Obywatelskiej. Wybór pięcioosobowego zarządu miałby nastąpić na kolejnej sesji, zaplanowanej na 20 grudnia. Jaki będzie parytet stanowisk w zarządzie, przedstawiciele obu ugrupowań nie ujawnili.

bEJZseJV

"To nie jest istotne, ile stanowisk będzie w zarządzie dla Polskiego Stronnictwa Ludowego. Najistotniejsze jest to, co nasi przedstawiciele będą robić, jakie zadania będą wykonywać" - mówił Janowski. Piorunek dodał, że parytet stanowisk w zarządzie jest "w trakcie ustalania".

Ludowcy chcieli mieć albo stanowisko marszałka i jednego z wicemarszałków, albo trzy miejsca w pięcioosobowym zarządzie, Platforma nie godziła się na taką propozycję, uważała że stanowisko marszałka jej się należy, padła nawet propozycja kandydata na to stanowisko, obecnego wojewody podlaskiego Macieja Żywno.

Oprócz wyboru prezydium sejmiku, radni podjęli w czwartek uchwały o wygaszeniu mandatów prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego i prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Z mocy prawa, po wyborze na stanowiska prezydentów, nie mogą oni bowiem zasiadać w sejmiku. W ich miejsce mandaty obejmą kolejne osoby z największą liczbą głosów z tych samych list wyborczych.(PAP)

rof/ mok/ jbr/

bEJZseKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)