Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Ratownicy medyczni pikietowali starostwo w Augustowie

0
Podziel się:

Około 40 ratowników medycznych pogotowia
ratunkowego z Augustowa (Podlaskie) pikietowało w piątek Starostwo
Powiatowe w Augustowie w obronie swych miejsc pracy.

Około 40 ratowników medycznych pogotowia ratunkowego z Augustowa (Podlaskie) pikietowało w piątek Starostwo Powiatowe w Augustowie w obronie swych miejsc pracy.

Do końca marca Narodowy Fundusz Zdrowia ma wybrać ofertę na świadczenie usług ratowniczych na terenie powiatu augustowskiego. Do konkursu ma przystąpić duńska firma "Falck", której dyrekcja szpitala wynajęła pomieszczenia w placówce.

W piątek rano około 40 ratowników medycznych, pielęgniarek i kierowców Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach, którzy pracują w Augustowie, protestowało przed starostwem przeciw tej decyzji. Wszyscy przyszli w ubraniach ratowniczych. Jedna z karetek przyjechała na kilka minut, a jej kierowca włączył sygnał.

"Protestujemy w sprawie naszych miejsc pracy. Nic więcej nie chcemy" - powiedziała PAP jedna z ratowniczek Alicja Wasilewska.

Ratownicy domagali się unieważnienia umowy z duńską firmą na wynajem, argumentując, że stosuje ona dumpingowe ceny i jeśli złoży ofertę NFZ, przejmie usługi ratownicze w powiecie augustowskim.

Pracownicy pogotowia uważają, że odpowiedzialny za całą sytuację jest starosta augustowski.

Starosta Franciszek Wiśniewski przyjął w piątek delegację protestujących. Wyjaśnił, że starostwo wynajęło duńskiej firmie pomieszczenia, bo ta wygrała przetarg. Poza tym pomieszczenia dotąd stały puste. Zaznaczył jednak, że zarząd powiatu przeanalizuje przetarg i będzie chciał wypowiedzieć umowę duńskiej firmie.

Wypowiedzenie takie ma trwać trzy miesiące, więc duńska firma będzie mogła złożyć ofertę NFZ.

W czwartek w Katowicach przedstawiciele związków ratowniczych zdecydowali o przeprowadzeniu 26 marca w Warszawie ogólnopolskiej manifestacji pracowników państwowego ratownictwa medycznego. Postulaty ratowników obejmują: zaprzestanie "dzikiej prywatyzacji" placówek ochrony zdrowia, zakaz świadczenia usług państwowego ratownictwa medycznego przez firmy prywatne, sformułowanie "czytelnych zasad kontraktowania usług ratownictwa medycznego" oraz wstrzymanie likwidacji szkół kształcących ratowników. (PAP)

bur/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)