Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Rodzice bliźniaków z Łomży oskarżeni; chcą dobrowolnie poddać się karze

0
Podziel się

Prokuratura Rejonowa w Łomży (Podlaskie) skierowała w piątek do sądu akt
oskarżenia wobec małżonków, którzy ukrywali i izolowali w domu swoich 5-letnich obecnie
synów-bliźniaków. Oskarżyła ich m.in. o znęcanie się nad dziećmi. Małżonkowie chcą dobrowolnie
poddać się karze.

bEqaTaOd

Prokuratura Rejonowa w Łomży (Podlaskie) skierowała w piątek do sądu akt oskarżenia wobec małżonków, którzy ukrywali i izolowali w domu swoich 5-letnich obecnie synów-bliźniaków. Oskarżyła ich m.in. o znęcanie się nad dziećmi. Małżonkowie chcą dobrowolnie poddać się karze.

Zaproponowany wymiar kary to 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, i dozór kuratora sądowego w tym czasie - poinformował PAP szef łomżyńskiej prokuratury Dariusz Błażejczyk.

Czy taki wniosek będzie uwzględniony, zdecyduje Sąd Rejonowy w Łomży, do którego został skierowany akt oskarżenia.

bEqaTaOf

Prokuratura oskarżyła małżeństwo z Łomży o to, że wspólnie i w porozumieniu, od października 2008 roku do maja 2013 roku znęcali się fizycznie i psychicznie nad swoimi synami - bliźniakami, m.in. w ten sposób, że zamykali chłopców w ciasnym pomieszczeniu, nie wyprowadzali z mieszkania, izolowali od kontaktów z rodziną i innymi ludźmi, a także nie odżywiali w sposób właściwy, zaniedbywali emocjonalnie i społecznie.

W ocenie prokuratury, spowodowało to znaczne opóźnienie rozwoju fizycznego, niedożywienie, niedobór wzrostu i zaniki mięśniowe, a także znaczne opóźnienie rozwoju psychoruchowego i emocjonalnego.

Oceniając, iż doszło do znęcania się fizycznego i psychicznego nad bliźniakami, prokuratorzy zwracają uwagę na to, że wobec pozostałej piątki swoich dzieci rodzice nie postępowali w ten sposób.

Jak mówił PAP wcześniej prokurator Błażejczyk, po postawieniu zarzutów małżonkowie częściowo przyznali się, ale odmówili składania wyjaśnień. Prokuratura zdecydowała, że nie będzie stosowała wobec nich żadnych środków zapobiegawczych.

bEqaTaOl

Informację o nieprawidłowej opiece nad 5-letnimi bliźniakami Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Łomży otrzymał 20 maja tego roku i wysłał tam kontrolę z udziałem policji i psychologa. Z ustaleń MOPS wynikało, że chłopcy byli przetrzymywani w wydzielonym miejscu za regałem, w największym pokoju, w niedużym mieszkaniu. Znajdowało się tam jedynie piętrowe łóżko i materac. Miejsce było wygrodzone barierką. Dzieci same nie mogły stamtąd wyjść.

Chłopcy byli w pieluchach, ważyli zbyt mało jak na swój wiek, mieli niedorozwój mięśni spowodowany brakiem ruchu. Okazało się, iż lekarz rodzinny ostatni raz widział ich, gdy mieli po cztery miesiące. Rodzice nie zgłaszali się z nimi na bilanse 2-, 3-latków, mimo listownych wezwań przez przychodnię, unikali też szczepień.

Z ustaleń MOPS wynikało, że matka od urodzenia nie zaakceptowała bliźniąt i była do nich negatywnie nastawiona. Przedstawiciele ośrodka mówili wówczas, że kobieta chciała oddać bliźniaki już w szpitalu, ale nie zgodził się na to ojciec dzieci.

W czerwcu, kilka tygodni od ujawnienia sytuacji w tej rodzinie, rodzice zrzekli się całkowicie władzy rodzicielskiej wobec synów. Obecnie chłopcy są w zastępczej rodzinie zawodowej, pełniącej funkcje pogotowia rodzinnego. Według wiedzy prokuratury, w obecnych warunkach dobrze rozwijają się fizycznie i społecznie.

bEqaTaOm

Prowadzone było także postępowanie dotyczące opieki nad pozostałą piątką dzieci (w wieku od 15 do 4 lat) tych małżonków. Zakończyło się ograniczeniem w tym zakresie władzy rodzicielskiej, poprzez ustanowienie kuratora.(PAP)

rof/ itm/

bEqaTaOG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)