Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Rozpoczęło się usuwanie zniszczeń na pomniku w Jedwabnem

0
Podziel się

Pracownicy Komunalnego Zakładu Budżetowego w Jedwabnem próbują w czwartek
usunąć zniszczenia, których dokonali nieznani sprawcy na pomniku upamiętniającym ofiary mordu
sprzed 70. lat. i na jego ogrodzeniu.

bEikCWvF

Pracownicy Komunalnego Zakładu Budżetowego w Jedwabnem próbują w czwartek usunąć zniszczenia, których dokonali nieznani sprawcy na pomniku upamiętniającym ofiary mordu sprzed 70. lat. i na jego ogrodzeniu.

Wandale zamalowali zieloną farbą znajdujące się na pomniku napisy w języku polskim i hebrajskim. Na elementach okalających obelisk napisano: "Nie przepraszam za Jedwabne" oraz "Byli łatwopalni". Są też swastyki i symbole SS.

Zniszczenia są na pomniku oraz na ogrodzeniu z kamiennych bloczków. Ogrodzenie stoi na obrysie dawnej stodoły, w której 10 lipca 1941 roku spalono Żydów.

bEikCWvH

Dyrektor Komunalnego Zakładu Budżetowego w Jedwabnem Mariusz Zapert powiedział PAP, że pracownicy zakładu próbują zmyć napisy. "Chodzi o to, by zmyć je w taki sposób, żeby nie narobić jeszcze większych szkód" - wyjaśnił. Jak dodał, trudność polega na tym, że napisy są na kamieniu, w który głęboko wniknęła farba.

Powiedział, że kiedyś pomnik był zabezpieczony chemicznie tak, by nie można go było zniszczyć np. farbą, ale teraz ta ochrona jest już słaba.

Śledztwo w sprawie zniszczenia pomnika prowadzi Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, która zajmuje się także wyjaśnianiem innych incydentów o charakterze rasistowskim, do których doszło w ostatnim czasie w województwie. Chodzi m.in. o zamalowanie litewskich nazw miejscowości na 28 tablicach w gminie Puńsk na Suwalszczyźnie licznie zamieszkiwanej przez mniejszość litewską, faszystowskie napisy na synagodze w Orli czy podpalenie Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.

Pomnik w Jedwabnem ustawiono 10 lat temu przed uroczystościami w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń w Jedwabnem. Wówczas ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przeprosił za tę zbrodnię. Sprawa Jedwabnego wywołała bardzo szeroką dyskusję społeczną.

bEikCWvN

Napis na pomniku w Jedwabnem w języku polskim, hebrajskim i jidysz głosi: "Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych, żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. Jedwabne 10 lipca 2001 roku".

Według śledztwa IPN mordu co najmniej 340 Żydów w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku dokonała grupa ich polskich sąsiadów. IPN przyjął, że to polska ludność miała w tej zbrodni - jak to określono - "rolę decydującą", ale "można założyć", że jej inspiratorami byli Niemcy.(PAP)

rof/ bos/ jbr/

bEikCWwi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)