Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Ruszył kalendarz przedterminowych wyborów do sejmiku

0
Podziel się:

W związku z wyznaczeniem na 20 maja
przedterminowych wyborów do sejmiku województwa podlaskiego,
ruszył kalendarz wyborczy tych wyborów. Partie mają miesiąc,
licząc od wtorku, na zgłoszenie kandydatów na radnych.

W związku z wyznaczeniem na 20 maja przedterminowych wyborów do sejmiku województwa podlaskiego, ruszył kalendarz wyborczy tych wyborów. Partie mają miesiąc, licząc od wtorku, na zgłoszenie kandydatów na radnych.

Przedterminowe wybory do sejmiku Podlasia to pierwszy taki przypadek w kraju dla tego szczebla samorządu. W lutym sejmik - wybrany w listopadowych wyborach samorządowych - został rozwiązany z mocy prawa, bo w przewidzianym prawem terminie 3 miesięcy nie zdołał wybrać zarządu województwa.

Jak wynika z kalendarza wyborczego, opublikowanego we wtorek w Dzienniku Ustaw wraz z rozporządzeniem premiera w sprawie wyborów, listy kandydatów na radnych mają być zgłoszone do rejestracji przez Wojewódzką Komisję Wyborczą w Białymstoku do północy 20 kwietnia.

Do 7 maja mają być podane do wiadomości publicznej informacje o zarejestrowanych listach kandydatów, z numerami list i danymi o kandydatach. Tego dnia ruszy też bezpłatna kampania wyborcza w publicznym radiu i telewizji. Zakończy się 18 maja o północy, gdy zacznie obowiązywać cisza wyborcza.

Według komunikatu komisarza wyborczego w Białymstoku, najpóźniej do 2 kwietnia przyjmowane są zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych. Powinny być składane do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku.

W rozwiązanym, 30-osobowym sejmiku województwa podlaskiego, biorąc pod uwagę listy, z których startowali radni, PiS miał 11 mandatów, PO - 7, PSL - 5, Samoobrona - 4, Lewica i Demokraci - 3.

Poszczególne ugrupowania rozpoczęły przygotowania do wyborów, ale na razie nie ujawniają szczegółów, m.in. liderów list kandydatów. Deklarują, że w wyborach wystartują radni z rozwiązanego sejmiku. Z wypowiedzi liderów partyjnych wynika, że nie należy się spodziewać nowych koalicji wyborczych: PiS ma wystartować z Samoobroną i ewentualnie innymi mniejszymi komitetami wyborczymi, a PO z PSL.

Znaczenie dla prowadzonej kampanii wyborczej będzie miała decyzja o tym, czy wraz z wyborami odbędzie się referendum wojewódzkie w sprawie budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę rzeki Rospudy.

O takim referendum decyduje sejmik województwa, a w obecnej sytuacji na Podlasiu - Jarosław Schabieński, który pełni obowiązki władz województwa. W tej sprawie zwróciło się już do niego podlaskie PiS, które prowadzi zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum. Potrzebuje ok. 45 tys. podpisów i chce, by referendum odbyło się razem z przedterminowymi wyborami do sejmiku.

Schabieński powiedział we wtorek PAP, że decyzji w sprawie ogłoszenia daty referendum nie należy się spodziewać ani w tym, ani w następnym tygodniu. Zwrócił uwagę, że trwa jeszcze zbieranie podpisów. (PAP)

rof/ ura/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)