Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Ryszard Kaczorowski patronem gimnazjum w Supraślu

0
Podziel się:

Imię ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego,
który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej, otrzymało we wtorek Gimnazjum
Sportowe w Zespole Szkół Sportowych w Supraślu koło Białegostoku.

Imię ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej, otrzymało we wtorek Gimnazjum Sportowe w Zespole Szkół Sportowych w Supraślu koło Białegostoku.

Urodzony w Białymstoku Ryszard Kaczorowski, jest honorowym obywatelem Supraśla.

O nadaniu gimnazjum jego imienia zadecydowała w marcu Rada Miejska Supraśla. Jak powiedział PAP dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w tym mieście Jan Żmojda, z propozycją takiego patrona wyszła dyrekcja zespołu szkół i radni miejscy, zaakceptowały ją: rada rodziców, rada pedagogiczna oraz samorząd uczniowski.

Pytany przez PAP o powody nadania szkole imienia Ryszarda Kaczorowskiego, powiedział, że prezydent jest przede wszystkim wzorem do naśladowania dla młodzieży. W latach młodości miał też przebywać w Supraślu na biwakach harcerskich.

Żmojda powiedział, że to także związek Kaczorowskiego z patronem szkoły podstawowej w zespole szkół w Supraślu, Ferdynandem Mareckim, który zginął w 1940 w Katyniu. "Koło historii się zatoczyło; Kaczorowski jechał go odwiedzić i zginął w katastrofie" - dodał.

We wtorkowej uroczystości wzięła udział m.in. udział wdowa po prezydencie, Karolina Kaczorowska.

W środę Karolina Kaczorowska będzie obecna także przy odsłonięciu tablicy upamiętniającej jej zmarłego męża w Szkole Podstawowej w Sowlanach koło Białegostoku. W czwartek zaś będzie uczestniczyła w promocji albumu "Ryszard Kaczorowski. Prezydent Polaków" prof. Adama Dobrońskiego, która odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada w 1919 roku w Białymstoku, gdzie ukończył szkołę handlową i działał w harcerstwie. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną w 1939 roku, tworzył Szare Szeregi, pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego.

Za działalność konspiracyjną w ZHP w czasie okupacji sowieckiej, sąd w Mińsku skazał go w 1940 roku na karę śmierci przez rozstrzelanie. W celi śmierci spędził 100 dni. Wyrok zamieniono na 10 lat łagru. Karę odbywał nad Kołymą w kopalni złota Duskanja nazywanej Doliną Śmierci.

Wypuszczony z obozu po wejściu w życie układu Sikorski-Majski, w marcu 1942 roku zasilił szeregi tworzonej w ZSRR przez gen. Władysława Andersa Armii Polskiej. Walczył w kampanii włoskiej, m.in. pod Monte Cassino.

W 1947 roku osiadł w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 objął - po Kazimierzu Sabbacie - stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta RP w grudniu 1990 roku, Kaczorowski przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej. Zginął tragicznie 10 kwietnia tego roku w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Pochowany został w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. (PAP)

swi/ rof/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)