Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Szlak powstania styczniowego w Puszczy Knyszyńskiej

0
Podziel się:

W Puszczy Knyszyńskiej (Podlaskie) powstanie liczący ok. 70 km szlak
powstania styczniowego, na którym znajdą się miejsca związane z wydarzeniami sprzed 150 lat. Szlak
będzie przygotowany do turystyki pieszej (zimą także na nartach), rowerowej i konnej.

W Puszczy Knyszyńskiej (Podlaskie) powstanie liczący ok. 70 km szlak powstania styczniowego, na którym znajdą się miejsca związane z wydarzeniami sprzed 150 lat. Szlak będzie przygotowany do turystyki pieszej (zimą także na nartach), rowerowej i konnej.

Projekt będzie kosztował 1,4 mln zł i prawie w całości finansowany jest z funduszy unijnych. Dofinansowanie w kwocie 1,3 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego - poinformował w poniedziałek Urząd Marszałkowski w Białymstoku.

Projekt realizują cztery nadleśnictwa, przez które szlak ma przebiegać: Czarna Białostocka, Supraśl, Żednia i Waliły. Początek szlaku będzie w Czarnej Białostockiej, końcowym punktem trasy będzie uroczysko Piereciosy w nadleśnictwie Waliły, gdzie pod koniec kwietnia mają odbyć się regionalne uroczystości 150. rocznicy powstania styczniowego. Objął je patronatem prezydent Bronisław Komorowski.

W tym miejscu rozegrała się 29 kwietnia 1863 roku tzw. bitwa pod Waliłami. Była to jedna z największych bitew powstania styczniowego na Białostocczyźnie. W uroczysku znajduje się mogiła 32 powstańców, którzy zginęli w tym miejscu.

Szlak ma łączyć turystykę z poznawaniem historii regionu i przyczynić się do wydłużenia sezonu turystycznego w Puszczy Knyszyńskiej. Dzięki unijnym pieniądzom powstaną m.in.: parking, wieża widokowa, stoły z zadaszeniami, ławki, toalety, miejsce do grillowania, stojaki na rowery i uchwyty do wiązania koni.

Zostanie też wydany przewodnik po wytyczonej trasie, powstanie strona internetowa szlaku, z której będzie można pobrać jego mapę na telefon komórkowy.

Nadleśniczy nadleśnictwa Supraśl Bogdan Kolenda powiedział PAP, że trasa ma być gotowa na koniec kwietnia, kiedy to organizowane będą obchody regionalne 150. rocznicy powstania styczniowego. Według niego, wśród budowanych obiektów najwięcej środków pochłonie wieża widokowa w Żedni i duża wiata w Piereciosach. (PAP)

rof/ swi/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)