Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Trialog w Krynkach poświęcony Sokratowi Janowiczowi

0
Podziel się

Dyskusje poświęcone literaturze, kulturze i polityce, w nawiązaniu do
twórczości zmarłego w tym roku pisarza Sokrata Janowicza, znalazły się w programie XIV Trialogu,
rozpoczętego w piątek w Krynkach (Podlaskie). Organizatorem jest Fundacja Villa Sokrates.

bErYRqpx

Dyskusje poświęcone literaturze, kulturze i polityce, w nawiązaniu do twórczości zmarłego w tym roku pisarza Sokrata Janowicza, znalazły się w programie XIV Trialogu, rozpoczętego w piątek w Krynkach (Podlaskie). Organizatorem jest Fundacja Villa Sokrates.

Sokrat Janowicz - współczesny pisarz tworzący po białorusku, nazywany Pisarzem Obojga Narodów i uważany za wielki autorytet środowiska mniejszości białoruskiej w Polsce, zmarł w lutym w Krynkach.

Był jednym z założycieli stowarzyszenia "Villa Sokrates". Kilka lat temu przekształcone zostało w fundację, która teraz wśród celów swego działania ma także zachowanie, pielęgnowanie i propagowanie jego dorobku, a od początku - wspieranie rozwoju tożsamości kulturowej Białorusinów w Polsce. Był też pomysłodawcą trialogów - czyli cyklicznych spotkań twórców różnych dziedzin kultury i nie tylko.

bErYRqpz

Rozpoczęty w piątek XIV Trialog jest pierwszym takim spotkaniem po śmierci pisarza. Jak zaznaczył prezes Fundacji Villa Sokrates Paweł Grześ, jego motto brzmi "Sokrat Janowicz a współczesność" i stanowi rodzaj podsumowania wspólnej pracy z Sokratem Janowiczem.

W piątek odbyła się dyskusja podzielona na trzy części, poświęcone literaturze, kulturze i polityce. Do Krynek przyjechali m.in. pisarze Andrzej Stasiuk i Ignacy Karpowicz oraz publicyści i politycy, m.in. Leszek Moczulski, Adam Michnik czy Vincuk Wiaczorka. Jest także m.in. autorka filmu o Janowiczu, kulturoznawczyni Gabriella Cardazzo oraz tłumaczka literatury białoruskiej Tamara Andruszkiewicz (tłumaczyła też utwory Janowicza).

Wieczorem w Krynkach odbędzie się plenerowa prapremiera sztuki "Antyhona". Spektakl łączy tematykę starożytnej "Antygony" Sofoklesa i problem rozdzielnia rodzin na pograniczu polsko-białoruskim (gdy po II wojnie światowej ustalano granice na wschodzie). Wyreżyserowała go dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Agnieszka Korytkowska-Mazur. Autorem scenografii jest Leon Tarasewicz, także współzałożyciel Villa Sokrates.

Na sobotę zaplanowano m.in. projekcje filmów poświęconych Sokratowi Janowiczowi. Odbędzie się też wernisaż wystawy "Elementarz" Roberta Kuśmirowskiego.

bErYRqpF

IX Trialog w Krynkach ma honorowy patronat ministra kultury i dziedzictwa narodowego, finansowany jest m.in. ze środków Narodowego Centrum Kultury. (PAP)

rof/ kow/

bErYRqqa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)